Aktualności

Rusza remont mostu na Rudawie w ciągu alei Focha

W najbliższy poniedziałek, 13 lutego, mieszkańców zachodniej części Krakowa znów czekają poważne utrudnienia w ruchu. Tym razem powodem kłopotów będzie zamknięcie mostu drogowego na Rudawie, znajdującego się w ciągu alei Focha. Ruch pojazdów w tym rejonie będzie niemożliwy przez około dwa miesiące.

 

Remont zabytkowego mostu na Rudawie miał rozpocząć się jeszcze w ubiegłym roku. Wówczas jednak, z powodu Światowych Dni Młodzieży i imprez sportowych odbywających się w rejonie Błoń, zdecydowano o przesunięciu prac na obecny rok. Tym razem początek robót zaplanowano jeszcze w lutym. Dzięki temu, samochody będą mogły wrócić na most prawdopodobnie w połowie kwietnia.

 

Nim to jednak nastąpi, mieszkańcy Woli Justowskiej muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami w ruchu przy dojeździe do centrum Krakowa. Początkowo planowano wyznaczyć główną trasę objazdową przez ulicę Reymonta. Ostatecznie jednak podjęto działania mające na celu umożliwienie poruszania się pojazdów dwukierunkowo po alei 3 Maja. Ulica ta w normalnych warunkach prowadzi w jednym kierunku od centrum miasta. Jezdnia bez problemu umożliwia ruch dwukierunkowy. Konieczna będzie jednak likwidacja miejsc parkingowych, a także demontaż wysepek czy stojaków rowerowych. Dzięki wszystkim tym działaniom, aleją 3 Maja w obu kierunkach pojadą zarówno pojazdy Komunikacji Miejskiej w Krakowie, jak i samochody.

 

Dodatkowo, aby zapewnić obsługę alei Focha oraz rejonu przystanku "Przegon", zdecydowano się wprowadzić korektę trasy linii 134 oraz uruchomić zastępczą linię autobusową numer 734. Linia 134 pojedzie z ZOO do pętli na Cichym Kąciku, po drodze obsługując przystanek "Przegon". W celu zawrócenia, autobusy skręcą z ulicy Królowej Jadwigi w ulicę Przegon i następnie w Emaus, by wyjechać na ulicę Królowej Jadwigi już w kierunku przeciwnym. Po drugiej stronie mostu na Rudawie, spod Cracovii będzie można dojechać zastępczą linią autobusową numer 734, która zawracać będzie na skrzyżowaniu alei Focha i ulicy Na Błoniach. Na obu liniach, na czas prowadzonych prac, skierowane zostaną autobusy Jelcz M081MB. Dodatkowo, zarówno linia 134 jak i 734, kursować będą z częstotliwością co 20 minut.

 

Schemat z organizacją Komunikacji Miejskiej w Krakowie na czas prac dostępny jest tutaj. Poniżej prezentują natomiast szczegółowy wykaz zmian:

 

 • linia 134 będzie kursowała od ZOO do przystanku „Słonecznikowa” bez zmian, następnie ulicą Przegon, Emaus, Królowej Jadwigi, Piastowską do Cichego Kącika. Linia kursować będzie po wyżej wymienionej trasie w obu kierunkach, obsługując za każdym razem przystanek „Przegon” w kierunku ul. Piastowskiej. Przystanek „Hofmana” przeniesiony zostanie na ulicę Piastowską, za skrzyżowaniem z ulicą Królowej Jadwigi.
  Dodatkowe przystanki: "Cichy Kącik" końcowo-początkowy wspólnie z linią 159 oraz przelotowy na ulicy Piastowskiej w kierunku ZOO;
  Przystanki: "Cracovia Stadion", "Cracovia Błonia", "Instytut Reumatologii" nie będą obsługiwane przez wyżej wymienioną linię;
 • linie 152, 192, 252 i 902 będą kursowały od Cmentarza Olszanica/Chełmu/Kraków Airport do przystanku „Słonecznikowa” bez zmian, następnie ulicą Piastowską i aleją 3 Maja do przystanku „Cracovia” i dalej po swoich stałych trasach do Alei Przyjaźni/Czyżyn Dworzec/Os. Podwawelskiego/Dworca Głównego Wschód. Linie kursować będą po wyżej wymienionej trasie w obu kierunkach. Na czas robót wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy w ciągu alei 3 Maja.
  Przystanek „Cracovia” w kierunku ulicy Królowej Jadwigi przeniesiony zostanie na aleję Mickiewicza, na wysokości Muzeum Narodowego (autobusy linii 152, 252 i 902 w celu obsłużenia tego przystanku będą kursować od skrzyżowania alei Mickiewicza i alei Focha aleją Mickiewicza w kierunku Placu Inwalidów i następnie zawrócą na przełączce przy Bibliotece Jagiellońskiej). 
  Przystanek „Hofmana” przeniesiony zostanie na ulicę Piastowską, za skrzyżowaniem z ul.icąKrólowej Jadwigi (przystanek ten będzie obsługiwany również przez linię 102).
  Dodatkowy przystanek: "Cichy Kącik" (w kierunku centrum miasta na ulicy Piastowskiej przy pętli Cichy Kącik, w kierunku Chełmu na ulicy Piastowskiej).
  Przystanki: "Cracovia Błonia", "Instytut Reumatologii", "Przegon" nie będą obsługiwane przez wyżej wymienione linie;
 • linia 734 - zastępcza linia autobusowa, kursująca po następującej trasie: Cracovia Stadion - aleja Focha (powrót przez aleją Krasińskiego, Dunin-Wąsowicza i Kałuży) - Focha Most.

 

Przystanek „Focha Most” zostanie zlokalizowany na alei Focha tuż za skrzyżowaniem z ulicą Na Błoniach w kierunku Cracovii.

Komentarze  

 
+3 #1 VolferSSJ 2017-02-10 10:21
Rozwiązanie z nawrotką przez Mickiewicza jest trochę bez sensu (autobusy będą łapały opóźnienia). Na wysokości przystanku tramwajowego (kier. Mały Płaszów) jest dość miejsca na zrobienie tymczasowego dla autobusów.
Rozebranie kilku barierek i położenie paru starych płyt chodnikowych to nie są jakieś wielkie koszty.
 

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 221 gości oraz 2 użytkowników.