Aktualności

Autobusem przez tunel do Ruszczy

W najbliższą sobotę, 25 lutego, wprowadzone zostaną korekty w układzie linii autobusowych w rejonie Łuczanowic, Wadowa i Ruszczy. Jedną z najważniejszych zmian będzie uruchomienie nowej linii autobusowej numer 160, która pojedzie do Ruszczy przez Łuczanowice i tunel pod stacją w Nowej Hucie.

 

Mieszkańcy Ruszczy od wielu lat zgłaszali wnioski dotyczące uruchomienia połączenia pomiędzy Łuczanowicami, Wadowem i Ruszczą. Osiedla te leżą bowiem na terenie jednej parafii, która niegdyś podzielona została torami kolejowymi. Mieszkańcy Łuczanowic i Wadowa wciąż jednak chodzą do kościoła w Ruszczy. Z tego względu, w latach 2010 - 2011 uruchomiona została linia autobusowa numer 417, kursująca z Łuczanowic do pętli Cmentarz Ruszcza. Linia obsługiwana była przez firmę Mobilis mikrobusem i funkcjonowała tylko w soboty, niedziele i święta. Niestety, cieszyła się ona niewielkim zainteresowaniem pasażerów, stąd po kilku miesiącach została zlikwidowana.

 

Mimo tamtego niepowodzenia, mieszkańcy nie ustawali w działaniach mających na celu przedłużenie kursów linii 110 z końcówki Wadów Tunel do pętli w Ruszczy. Jednym z warunków, który został postawiony przed uruchomieniem takiego połączenia, było utworzenie sygnalizacji wahadłowej w tunelu pod stacją kolejową Kraków Nowa Huta. Obiekt ten liczy blisko 300 metrów. W środku nie ma możliwości minięcia się dwóch pojazdów. Z tego względu, w krytycznym momencie kierowca autobusu mógłby zostać zmuszony do cofania w tunelu w przypadku spotkania z pojazdem jadącym z przeciwnej strony. Sygnalizację świetlną udało się uruchomić w styczniu tego roku, dzięki czemu usunięta została ostatnia przeszkoda do uruchomienia połączenia.

 

W wyniku wszystkich tych działań, od najbliższej soboty, 25 lutego, zostaną wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie:

 

  • kursowanie linii 110 zostanie utrzymane tylko kursami do Węgrzynowic. Zostaną zlikwidowane kursy wariantowe do Wadowa Tunelu. Linia będzie funkcjonować z częstotliwością: co 40 minut w godzinach szczytu, co 80 minut poza godzinami szczytu i w dni wolne;
  • zostanie uruchomiona nowa linia 160 na następującej trasie: Aleja Przyjaźni – al. Róż – Żeromskiego – Obrońców Krzyża – Kocmyrzowska – Darwina – Lubocka – Łuczanowicka – Godebskiego – Wittiga – Godebskiego – Bystronia – Glinik – Organki – Tunel w Ruszczy – Za Górą – Jeziorko – Ruszcza. Linia będzie kursować z częstotliwością: co 40 minut w dni powszednie w godzinach około 6-17, co 80 minut w pozostałych godzinach oraz w dni wolne w godzinach około 7-18. Na potrzeby przedmiotowej linii zostaną uruchomione nowe przystanki: „Lubocza Szkoła” (w kierunku Łuczanowic) oraz „Łuczanowicka” n/ż (w obu kierunkach) przy zakładzie Colorex na ulicy Łuczanowickiej.

 

W ramach prowadzonych zmian uruchomiona zostanie zarówno nowa linia autobusowa numer 160, jak i skorygowany będzie rozkład jazdy linii numer 110. Dzięki temu, odstępy pomiędzy poszczególnymi kursami będą bardziej uporządkowane, niż miało to miejsce dotychczas. Dodatkowo, linia numer 160 pojedzie przez Łuczanowice i ulicę Łuczanowicką, tym samym włączając tę ulicę do sieci obsługiwanej przez pojazdy Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Na wysokości zakładu produkcyjnego, znajdującego się na tej ulicy, powstanie nawet przystanek "Łucznowicka n/ż". Na uruchomieniu nowej linii skorzystają także mieszkańcy Ruszczy. Uzyskają oni bowiem bezpośrednie połączenie w rejon alei Przyjaźni i alei Róż, a także na bogatszą możliwość przesiadki na linie tramwajowe jadące do centrum Krakowa.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 219 gości oraz 2 użytkowników.