Aktualności

Ruszyła linia 160 do Ruszczy

Po wczorajszej uroczystej inauguracji, w dniu dzisiejszym rozpoczęła regularne funkcjonowanie nowa linia autobusowa na terenie Krakowa. Autobus numer 160 kursuje z alei Przyjaźni przez Łuczanowice, tunel pod stacją Kraków Nowa Huta do pętli pod kościołem w Ruszcz. Dzięki temu, mieszkańcy tego ostatniego osiedla zyskali bezpośrednie połączenie do centrum Nowej Huty.

 

Uruchomienie nowej linii autobusowej jest efektem wieloletnich działań społeczności Ruszczy, Wadowa i Łuczanowic. Dzięki instalacji wahadłowej sygnalizacji świetlnej w tunelu pod stacją kolejową Kraków Nowa Huta, możliwe było uruchomienie linii autobusowej numer 160. Kursuje ona po następującej trasie: Aleja Przyjaźni – al. Róż – Żeromskiego – Obrońców Krzyża – Kocmyrzowska – Darwina – Lubocka – Łuczanowicka – Godebskiego – Wittiga – Godebskiego – Bystronia – Glinik – Organki – Tunel w Ruszczy – Za Górą – Jeziorko – Ruszcza z częstotliwością co 40 minut w dni powszednie w godzinach około 6:00 - 17:00, co 80 minut w pozostałych godzinach oraz w dni wolne (w godzinach 7:00 - 18:00). Linia powstała częściowo z kursów linii 110, skróconych do końcówki "Wadów Tunel", niemniej pojawiły się także nowe kursy.

 

Przy okazji uporządkowano także rozkład jazdy linii numer 110. Zmianie ulegy godziny kursowania, tak że w godzinach szczytu jeździ ona z częstotliwością co 40 minut, a w pozostałych godzinach i w dni wolne co 80 minut. Obie linie skoordynowano ze sobą, dzięki  czemu mieszkańcy Wadowa i Luboczy będą mieli do dyspozycji autobus nawet co 20 minut w godzinach szczytu.

 

W rezultacie tych działań, wzrosła liczba kursów autobusów, które do dyspozycji mają mieszkańcy Węgrzynowic, Łuczanowic, Luboczy i Ruszczy. Odtąd z Węgrzynowic w dni powszednie realizowanych jest 21 kursów zamiast dotychczasowych 18, natomiast w dni wolne 15 zamiast 8. Z przystanku "Os. Kolejowe" (łącznie dla linii 110 i 160) w dni powszednie wykonywane są 44 kursy zamiast 35, natomiast w dni wolne 24 zamiast 14. Z Łuczanowic liczba kursów łącznie dla linii 117, 160 i 242 w dni powszednie wzrosła z 28 do 51, a w dni wolne z 18 do 27. W Luboczy natomiast sumaryczna liczba kursów dla linii 110, 117, 160 i 242 w dni powszednie wzrosła z 53 do 72, a w dni wolne z 26 do 42. Spadła natomiast liczba kursów z przystanków Wadów, Wadowska, Lubocza Trafo (dla linii 110, 117 i 242) w dni powszednie z 63 do 49, za to wzrosła w dni wolne z 32 do 33. Mieszkańcy Ruszczy dysponują odtąd 40 kursami w dni powszednie zamiast dotychczasowych 17, w tym 23 bezpośrednio do alei Przyjaźni oraz 31 zamiast dotychczasowych 22 w dni wolne.

 

W związku z uruchomieniem nowej linii autobusowej numer 160, powstały także dwa przystanki na ulicy Łuczanowickiej. Pierwszy z nich to "Lubocza Szkoła", która dołączyła do pary przystanków o tej samej nazwie na ulicy Lubocza. Drugi przystanek, a właściwie para przystanków, nosi nazwę "Łuczanowicka n/ż" i powstała w rejonie zakładów przemysłowych. Dzięki temu, pracownicy tych firm będą mogli skorzystać w końcu z dojazdu autobusem Komunikacji Miejskiej w Krakowie do pracy. Po ulicy Łuczanowickiej, z wyjątkiem tras objazdowych, nie kursowały dotychczas regularne linie autobusowe.

Jelcz M081MB nu...
W drodze powrot...
Jeden z pierwsz...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 216 gości oraz 2 użytkowników.