Aktualności

Prezentacja wagonu Ring dla Krakowa

Zakończyła się odbudowa drugiego historycznego wagonu tramwajowego Ring, pochodzącego z Gdańska. W dniu dzisiejszym odbyła się jego uroczysta prezentacja. Pojazd ten zasili bogatą kolekcję taboru historycznego, znajdującego się w naszym mieście.

 

Przypomnijmy, że pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku z kilku polskich miast sprowadzone zostały do Krakowa historyczne wagony tramwajowe, które w przyszłości miały być odnowione i prezentowane w planowanym do uruchomienia muzeum komunikacji. Wśród nich były dwa wagony Ring, wyprodukowane w 1930 roku przez Gdańską Fabrykę Wagonów. Zbudowano zaledwie 6 wozów tego typu. Tramwaje oznaczone zostały typem Tw269 i przeznaczone były do obsługi trasy z ulicy Łąkowej do nowej końcówki, leżącej w ciągu alei Legionów. Potoczna nazwa tramwaju Ring pochodzi od przedwojennej nazwy ulicy Kościuszki, czyli Ringstrasse. Pojazdy te kursowały po Gdańsku do końca lat pięćdziesiątych. Następnie zostały przebudowane na wagony gospodarcze. Dwa tramwaje zachowane zostały do dnia dzisiejszego, właśnie dzięki temu że przed 25 laty trafiły do Krakowa.

 

Pierwszy z pojazdów został odbudowany w 2015 roku na zlecenie ZKM Gdańsk. Pojazd uroczyście zaprezentowano w Krakowie pod koniec stycznia 2016 roku. Przez trzy kolejne weekendy woził on krakowian na uruchomionej specjalnie w tym celu linii z Salwatora do Wieczystej. Następnie, 16 lutego 2016 roku historyczny tramwaj został załadowany na lawetę i wyruszył w drogę powrotną do Gdańska.

Historyczny Rin...
Ring na rondzie...
Przed awaryjnym...

Równocześnie rozpoczęły się prace przy drugim zachowanym wagonie typu Ring, tym razem dla Krakowa. W odróżnieniu od gdańskiego, krakowski egzemplarz odbudowany został w powojennej wersji. Posiada kremowo-czerwone malowanie. Na dachu zabrakło charakterystycznych skrzynek na numer i kierunek, a w ich miejsce pojawiły się uchwyty na tarcze z numerem linii. Nad stanowiskiem prowadzącego znalazła się kaseta na tablicę z nazwą przystanku końcowego. Krakowski egzemplarz posiada też tradycyjnie kierunkowskazy. Na burtach naniesiony został oryginalny gdański numer 272.

Nowy krakowski ...
Wnętrze wagonu ...
Skład złożony z...

Najnowszy krakowski wagon historyczny utworzył nowy skład z doczepą ND numer 538, której również zmieniono barwy na biało-czerwone. W związku z Dniem Kobiet, historyczny pociąg można było po raz pierwszy zobaczyć na trasie wokół Plant. Na pewno nie zabraknie go też podczas wakacyjnych kursów Krakowskiej Linii Muzealnej.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 220 gości oraz 2 użytkowników.