Aktualności

Linia 134 częściej do ZOO

Od najbliższego weekendu, autobusy linii 134 pojadą do ZOO częściej. Pierwszy raz od wielu lat, na linii tej obowiązywać będzie zasada, że dodatkowe kursy realizowane będą po ogłoszeniu, w dni słoneczne, podobnie jak ma to miejsce w przypadku linii 352 i 427.

 

Linia numer 134 kursuje do ZOO, zlokalizowanego w Lasku Wolskim. Jest to znane wśród krakowian weekendowe miejsce rekreacji, do którego szczególnie w ciepłe dni ciągną tłumy. Część z nich korzysta z dojazdu autobusami Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Stąd od wielu lat częstotliwość linii 134 jest zwiększana w dni wolne w miesiącach letnich. W rezultacie kursuje ona nawet trzy razy częściej w soboty i w niedziele niż w dzień powszedni. Wiele lat temu na rozkładach jazdy linii 134 znajdowała się adnotacja przy wybranych kursach: "Kursy realizowane w dni słoneczne". Rozwiązanie to było stosowane, aby nie jeździć pustymi autobusami do ZOO w przypadku złej pogody. Określenie "dni słoneczne" nie było jednak precyzyjne, stąd ostatecznie z tego zrezygnowano.

 

Kilka lat temu postanowiono wrócić do koncepcji uruchamiania linii tylko w wybrane dni, zależne od pogody. W taki sposób rozpoczęła funkcjonowanie linia 352, czyli przedłużone kursy linii 152 z Olszanicy do zalewu w Kryspinowie. Zmieniono jednak zasady uruchamiania przedłużonych kursów. Ich funkcjonowanie jest ogłaszane dzień poprzedzający dni wolne. Robi to ZIKiT na podstawie prognozy pogody. Dzięki temu pasażerowie mają pewność, czy linia będzie jeździć w dany weekend, czy nie. Rozwiązanie to sprawdziło się w przypadku linii 352, obsługiwanej przez firmę Mobilis. W związku z tym dwa lata temu zdecydowano się uruchomić na podobnych zasadach linię 427, kursującą nad zalew na Bagrach. Teraz przyszła kolej w końcu na linię 134.

 

I tak, od soboty 8 kwietnia autobusy linii 134 kursować będą ze zwiększoną częstotliwością do 15 minut w godzinach 10:00 - 18:00 w dni wolne pod warunkiem, że prognoza będzie przewidywać słoneczną pogodę. Odpowiednia informacja będzie zamieszczana w każdy piątek na stronie kmkrakow.pl. W przypadku złej pogody, linia 134 kursować będzie z dotychczasową częstotliwością, czyli co 30 minut.

 

Linia 134 na razie kursować będzie w dni wolne co 15 minut. Oczywiście na okres letnich wakacji jej częstotliwość zostanie zwiększona do 10 minut, tak jak to miało miejsce w latach ubiegłych.

 

Przy okazji warto przypomnieć, że linia numer 134 obsługiwana już jest przez nowe Solarisy Urbino 12 IV generacji, wyposażone w bagażniki rowerowe. Pojazdy te zastąpiły wcześniej kursujące tu Jelcze M121MB, które jakie pierwsze zyskały bagażniki do przewozu rowerów dekadę temu.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 209 gości oraz 2 użytkowników.