Aktualności

Inauguracja Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej

W dniu dzisiejszym po raz drugi w historii do stacji kolejowej Kraków Lotnisko dotarł historyczny skład wagonów, prowadzony w jedną stronę elektrowozem, a w drugą parowozem. Tak zainaugurowany został trzeci sezon Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej.

 

Władze województwa Małopolskiego od 2015 roku współfinansują przejazdy pociągami retro po liniach kolejowych w naszym regionie. W tym roku dotacja do projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej" wyniesie 400 tysięcy złotych. Dzięki temu, aż 35 razy począwszy do kwietnia a skończywszy w grudniu, uruchamiane będą zabytkowe składy, złożone z lokomotyw i wagonów zachowanych w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Pociągi poruszać się będą przede wszystkim po trasach mających swój początek w Chabówce i w Nowym Sączu. W ramach inauguracji zaplanowano jednak dwa dni kursowania historycznych pociągów po krakowskim węźle kolejowym.

 

W piątek, 7 kwietnia, w ramach inauguracji odbył się przejazd historycznym składem w relacji Kraków Główny - Kraków Lotnisko - Kraków Główny. Pociąg w kierunku Portu Lotniczego poprowadził elektrowóz EU07 - 195, posiadający historyczne, zielone barwy. W drugą stronę zabytkowy skład poprowadził parowóz Ty42 - 107. Co ważne, elektrowóz pozostał na stacji Kraków Lotnisko, dzięki czemu jego widok nie psuł ogólnego odbioru historycznego pociągu w drodze powrotnej na stację Kraków Główny. Był to drugi oficjalny przejazd składu złożonego z wagonów pasażerskich na tej trasie. Linia do Portu Lotniczego na co dzień obsługiwana jest przez elektryczne zespoły trakcyjne. Dodatkowo, do stacji paliw w Olszanicy kursują pociągi złożone z wagonów cystern, które prowadzone są lokomotywami spalinowymi. Pierwszy przejazd składu pasażerskiego na trasie do Balic miał miejsce rok temu, również w ramach projektu Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej. Wówczas niestety pogoda była identycznie zła, jak w dniu dzisiejszym. Może w przyszłym roku doczekamy się w końcu lepszej aury?

 

Tymczasem jutro pociągi retro kursować będą na trasie Kraków Główny - Wieliczka Park. W sumie zaplanowano trzy przejazdy. Z Krakowa Głównego odjadą w godzinach: 10:43, 14:06 i 15:47. W drogę powrotną z Wieliczki Park wyruszą natomiast o 12:31, 15:02 i 16:33.

 

Zapraszam do oglądnięcia krótkiego filmu z przejazdu dzisiejszego pociągu, uwiecznionego w rejonie Olszanicy. Film dostępny jest tutaj.

Historyczny skł...
W drodze na lot...
Historyczny skł...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 207 gości oraz 2 użytkowników.