Aktualności

Awaryjna wymiana płyt monolitycznych na Placu Inwalidów

Dziś o 7:00 rano doszło do zamknięcia torowiska tramwajowego na odcinku od Teatru Bagatela do Bronowic Małych. Rozpoczęła się awaryjna wymiana płyt monolitycznych na Placu Inwalidów. Nadzwyczajną naprawę udało się zakończyć przed czasem, dzięki czemu tramwaje powróciły na swoje stałe trasy około godziny 18:00.

 

Z początkiem kwietnia co najmniej dwukrotnie dochodziło do awarii torowiska tramwajowego na Placu Inwalidów. Szyny wyskakiwały tym razem w szczególnym miejscu, na przejeździe z alei Słowackiego w aleję Mickiewicza. Ciągiem Alei Trzech Wieszczów każdego dnia przemieszczają się tysiące pojazdów. Raczej nie trudno sobie uzmysłowić, co by się stało, gdyby któryś z nich najechał na szynę, która nagle wyskoczyła przed nim z torowiska. Z tego względu podjęto decyzję o natychmiastowej wymianie zniszczonych płyt monolitycznych.

 

Roboty ruszyły dziś o 7:00. W związku z tym, wstrzymany został ruch tramwajów na odcinku od Teatru Bagatela do Bronowic Małych. Prace objęły płyty znajdujące się dokładnie na przejeździe z alei Słowackiego w aleję Mickiewicza. Spowodowało to duże trudności z przejazdem w tej relacji. Dla pojazdów pozostawiono bowiem tylko jeden pas do jazdy na wprost oraz buspas. Dodatkowo, nie było przejazdu na wprost z ulicy Królewskiej w ulicę Karmelicką w obu kierunkach. Z tego względu, wszystkie pojazdy jadące na wprost w tych relacjach musiały korzystać z pobliskich zawrotek.

Ogrodzone miejs...
Prace przy wymi...
Nowe płyty mono...
 

Na czas prowadzenia prac tramwaje linii 4, 14 i 24 skierowane zostały do pętli Cichy Kącik. Linia numer 8 kursowała na Krowodrzę Górkę, a linia 13 na Dworzec Towarowy. Szczególnie na Cichym Kąciku panował dość spory tłok, głównie ze względu na obsługę linii 4 i 24 przez wagony PESA 2014N. Z powodu ekstremalnie krótkiego terminu przygotowania do zamknięcia, rozkłady jazdy linii tramwajowych nie były zmieniane.

Autobus komunik...
Solaris Urbino ...
Przegubowy Jelc...
 

W związku z brakiem tramwajów, na odcinku Bronowice Małe - Teatr Bagatela uruchomiona została zastępcza komunikacja autobusowa. Autobusy zastępujące tramwaje oznakowane zostały nazwą końcówki oraz napisem "Za tramwaj". Do samego końca nie było pewne, czy uda się znaleźć odpowiednią liczbę kierowców do obsługi, a także czy autobusy zastępcze przejadą przez oparkowane samochodami ulice Batorego i Łobzowską. Na szczęście obyło się bez większych problemów z przejazdem.

PESA 2014N obsł...
Tramwaj linii 8...
Bombardier NGT6...
Pierwszy Bombar...
PESA 2014N na l...
 

Pomimo ekstremalnie krótkiego terminu przygotowania prac, awaryjny remont udało się zakończyć blisko trzy godziny przed zakładanym terminem. O 18:00 tramwaje powróciły na Bronowice. Miejmy nadzieję, że kolejne remonty krakowskich torowisk będą już prowadzone w normalnym trybie. Generalna modernizacja torów w ulicy Królewskiej planowana jest na 2018 rok, co już i tak jest sukcesem, zwłaszcza że pierwotnie zakładano przeprowadzenie tych prac dopiero około 2021 roku.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 211 gości oraz 2 użytkowników.