Aktualności

Umowa na modernizację Krakowskiego Węzła Kolejowego podpisana

W dniu dzisiejszym podpisana została umowa na modernizację liczącego około 20 kilometrów odcinka linii kolejowej Kraków Główny Towarowy - Rudzice. Dzięki temu, w najbliższych latach Krakowski Węzeł Kolejowy przebudowany zostanie na niespotykaną dotąd skalę. Powstaną dodatkowe tory, nowe mosty i wiadukty oraz przystanki kolejowe.

 

Dotychczas krakowianie za znaczną inwestycję kolejową mogli uznawać budowę łącznicy Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki, która od ponad roku mocno daje się we znaki w południowej części miasta. Tymczasem w dniu dzisiejszym podpisana została umowa na realizację prac charakteryzujących się kilkukrotnie większą skalą. Złe wiadomości są takie, że również utrudnienia dla mieszkańców będą znacznie bardziej odczuwalne. Później jednak powinno być tylko lepiej.

 

W ramach inwestycji, której koszt wynosi 966 mln złotych netto, planowana jest przebudowa linii kolejowej Kraków Główny Towarowy - Rudzice o długości około 20 kilometrów. Powstaną dwa nowe przystanki kolejowe: Kraków Grzegórzki i Kraków Złocień. Przebudowane będą cztery dotychczasowe przystanki: Kraków Łobzów, Kraków Prokocim, Kokotów i Węgrzce Wielkie, a także cztery stacje: Kraków Główny Towarowy, Kraków Główny Osobowy, Kraków Płaszów, Kraków Bieżanów. W miejscu dotychczasowego nasypu kolejowego na odcinku od ulicy Kopernika do Miodowej powstanie licząca około 850 metrów długości estakada. Zbudowane zostaną nowe mosty na Wiśle oraz rozbudowany będzie historyczny wiadukt nad ulicy Dietla. Na odcinku od stacji Kraków Główny do stacji Kraków Płaszów dobudowane zostaną dwa dodatkowe tory, a na dalszym odcinku do stacji Kraków Bieżanów jeden dodatkowy tor. W sumie zmodernizowanych będzie 56 obiektów mostowych, w tym 22 powstaną jako nowe. Zabudowanych zostanie 50 kilometrów nowych torów i 200 rozjazdów.

 

Kontrakt na realizację gigantycznej inwestycji ostatecznie zdobyło konsorcjum firm Strabag i Krakowskie Zakłady Automatyki, które za realizację prac zażyczyło sobie wspomniane powyżej 966 mln złotych netto. Co ciekawe, najtańszą ofertę w przetargu złożyło konsorcjum firm Mota-Engil, Mostostal Warszawa i Acciona, które zaproponowało kwotę 958 mln zł. Oferta ta ostatecznie została odrzucona i to właśnie z tego powodu postępowanie przetargowe trafiło do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta zażalenie odrzuciła, czego konsekwencją było skierowanie sprawy do sądu. Na szczęści sąd w ubiegłym tygodniu zezwolił na podpisanie umowy, co daje zielone światło dla rozpoczęcia prac.

 

Realizacja inwestycji potrwać ma cztery lata i zakończy się do kwietnia 2021 roku. Najważniejsze i najbardziej uciążliwe prace przeprowadzone zostaną znacznie wcześniej. Krakowianie z największymi utrudnieniami będą musieli się liczyć w rejonie ulicy Grzegórzeckiej i Blich, gdzie likwidowany będzie nasyp kolejowy, a w jego lokalizacji powstanie estakada na cztery  tory, nowy przystanek kolejowy oraz poszerzany będzie historyczny most. Roboty na pewno spowodują wstrzymanie ruchu tramwajów w rejonie Hali Targowej. Od wykonawcy zależy, na jak długi okres czas tu nastąpi.

 

W wyniku realizacji inwestycji, praktycznie cały Krakowski Węzeł Kolejowy będzie zmodernizowany i przystosowany zarówno do obsługi ruchu dalekobieżnego, jak i aglomeracyjnego. Od dziś tylko trasa w kierunku Skawiny oczekiwać będzie na przebudowę, ale również i tu trwają działania mające na celu doprowadzenie do odnowy infrastruktury kolejowej.

Komentarze  

 
0 #1 Pitek_Antrop 2017-04-20 07:09
Pozostaje mieć nadzieję i ostro modlić się, żeby ZIKiT wymógł na Inwestorze i Wykonawcach szybsze prace wymagające zamknięć ulic i przejazdów pod wiaduktami, w ogóle lepszą organizację i koordynację robót, niż to jest przy przebudowie linii E30 z/do Katowic, czy przy budowie łącznicy KrZKrKrz. Bo pamiętajmy, że przecież w tym samym czasie ruszy budowa linii KST do GN i przebudowa 11 XI... A mogąca choć trochę ulżyć przejmując tranzyt nowa S7 będzie gotowa tylko od/do Ptaszyckiego/Ig ołomskiej...
Za bohaterami "Seksmisji" należy powtórzyć: '-Ciemność widzę, ciemność'
 

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 300 gości oraz 2 użytkowników.