Solaris Urbino 12 electric

Wśród testowanych od wiosny 2014 roku na ulicach Krakowa autobusów elektrycznych, były dwa Solarisy Urbino 12 electric. Pojazdy te po pewnym czasie opuściły nasze miasto, ale nie na długo. Oba autobusy zostały bowiem zakupione przez krakowskie MPK.

 

W dniu 29 kwietnia 2014 roku na linii 154 debiutował Solaris Urbino 12 electric oznaczony numerem DK602. Pojazd ten jako jedyny wśród testowanych autobusów elektrycznych, obklejony został folią w biało-granatowych barwach, dzięki czemu wyglądał praktycznie identyczne, jak inne nowe krakowskie Solarisy. Autobus początkowo kursował na linii numer 154, jednak wraz ze wzrostem liczby testowanych pojazdów w naszym mieście, można go było zobaczyć także na linii 115.

 

W marcu 2015 roku Solaris dokonał wymiany pojazdu przebywającego na testach w Krakowie. Autobus elektryczny oznaczony w naszym mieście numerem taborowym DK602 powrócił do producenta, natomiast w zamian sprowadzony został inny dwunastometrowy egzemplarz, zasilany energią elektryczną. Pojazd ten oznaczony został numerem DK608 i od poprzednika różnił się, poza malowaniem, przede wszystkim sposobem odbioru energii do ładowania. Autobus ten wyposażono w składany odbierak do prądu. W zajezdni Wola Duchacka zamontowano natomiast specjalne stanowisko, na którym elektryczny Solaris ładował akumulatory. Pojazd ten przez kilka miesięcy pozostał w Krakowie na testach, kursując w tym czasie na linii numer 154.

Solaris Urbino ...
Solaris Urbino ...
Solaris Urbino ...
 

Jesienią 2015 roku krakowskie MPK ogłosiło przetarg na dostawę jednego, elektrycznego autobusu o długości dwunastu metrów. Jedyną ofertę złożył Solaris, który zaproponował swój pojazd, testowany już wcześniej na ulicach naszego miasta. Autobus w połowie stycznia 2016 roku powrócił do zajezdni Wola Duchacka, otrzymując tym razem numer taborowy DE071. Zmieniły się również barwy wozu.

 

Pojazd ten ponownie wyjechał na ulice Krakowa w dniu 24 stycznia 2016 roku, kursując na linii numer 154. W połowie 2016 roku skierowano go natomiast do obsługi linii 169. Wraz z dostawą 4 krótkich Solarisów Urbino 8,9 LE electric, ujednolicono numerację wszystkich pojazdów elektryczny. Dotychczasowy DE071 otrzymał numer DE601, a krótsze wozy numery z przedziału DE602 - DE605.

 

W ostatnich dniach 2016 roku do Krakowa dotarł drugi testowany wcześniej Solaris Urbino 12 electric. Pojazd ten podczas poprzedniej wizyty nosił numer DK608. W styczniu 2017 roku otrzymał numer DE606.

 

Oba zakupione elektryczne testowce posiadają bogatą historię. Pojazd oznaczony numerem DE601 wyprodukowany został w 2012 roku. Po raz pierwszy zaprezentowano go na targach Transexpo w październiku tego roku. W 2013 roku również pojawił się w Kielcach. Dopiero w 2014 roku rozpoczęły się pierwsze jazdy próbne. Pojazd najpierw trafił do PKM Jaworzno, skąd sprowadzony został do Krakowa. Następnie testowano go między innymi w Zielonej Górze, gdzie jeździł w krakowskich barwach. Po zmianie kolorystyki, gościł w Ostrowie Wielkopolskim, Polkowicach, Ostródzie, Białymstoku, Lesznie, Łodzi i w Kaliszu. W 2016 roku, już po zakupieniu przez MPK Kraków, autobus przebywał na testach w Stalowej Woli. 

 

Pojazd numer DE606 ma na swoim koncie wizyty w jeszcze większej liczbie miast. Autobus wyprodukowany został w 2014 roku i zaprezentowany w Zielonej Górze. Następnie odwiedził między innymi Włocławek, Kraków, Piłę, Szczecinek, Grudziądz, Rygę, Białystok, Rzeszów, Lublin, Stalową Wolę, Gorlice, Sosnowiec, Katowice, Tychy, Olsztyn, Płock, Radom, Nowy Sącz i Gliwice.

 

Autobusy Solaris Urbino 12 electric są pojazdami dwunastometrowymi, w pełni niskopodłogowymi. Napędzane są 4 polowymi, asynchronicznymi silnikami firmy Vossloh Kiepe o mocy 160 kW. Energię do ich zasilania zapewniają baterie litowo-jonowe o pojemności 210 kWh i napięciu 600 V. Pozwalają one przejechać około 150 km na jednym ładowaniu. Podstawowym sposobem ładowania jest złączne plug-in. Pojazdy te w Krakowie wyposażone zostaną najpewniej w dodatkowe odbieraki prądu, umożliwiające ładowanie z górnej ładowarki.

 

Dane techniczne
Typ Solaris Urbino 12 electric
Klasa MEGA, niskopodłogowy, elektryczny

Wymiary

Długość [mm] 12000
Szerokość [mm] 2550
Wysokość [mm] 3250
Rozstaw osi [mm] 5900
Zwis przedni [mm] 2700
Zwis tylni [mm] 3400

Układ siedzeń

Liczba miejsc siedzących 31
Typ siedzeń wyścielane
Liczba miejsc stojących 54

Układ drzwi

Z prawej strony 2-2-2
elektryczne, otwierane do wewnątrz, dwuskrzydłowe
Silnik elektryczny
Marka i typ silnika Vossloh Kiepe, asynchroniczny
Moc silnika [kW] 160 kW

Inne dane

Zawieszenie pneumatyczne na miechach powietrznych z regulowaną wysokością
Konstrukcja nośna kratownica ze stali odpornej na korozję
Wyposażenie liniowe wyświetlacze diodowe, zielone
Kabina częściowo zabudowana
Prędkość maksymalna [km/h] 50
Pojemność baterii [kWh] 210

Solaris Urbino ...
Solaris Urbino ...
Spotkanie dwóch...
Kabina kierowcy...
Przedział pasaż...
Przedział pasaż...
Solaris Urbino ...
Solaris Urbino ...
Solaris Urbino ...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 199 gości oraz 2 użytkowników.