AMZ City Smile CS10LF

W Krakowie dotychczas nie eksploatowano autobusów Komunikacji Miejskiej o długości 10 metrów. Sytuacja ta uległa zmianie dopiero od dnia 1 sierpnia 2014 roku, gdy Mobilis rozpoczął realizację nowej dziesięcioletniej umowy na obsługę 12 linii autobusowych. W związku z tym do naszego miasta sprowadzonych zostało pięć autobusów AMZ  City Smile CS10LF o długości 10 metrów.

 

Mobilis po wygraniu przetargu na obsługę 12 linii autobusowych, w okresie przez dziesięć lat, pojazdami o długości 10, 12 i 18 metrów zdecydował się na zakup autobusów firmy AMZ-Kutno w przypadku krótszych wozów oraz przegubowych autobusów marki Mercedes Conecto. Polski producent z Kutna w chwili realizacji tego zamówienia stawiał dopiero pierwsze kroki na rynku autobusowym w naszym kraju, stąd kontrakt dla Krakowa był dla niego niezwykle istotny na drodze do rozwoju firmy.

 

Natomiast sama konstrukcja autobusu dziesięciometrowego firmy AMZ-Kutno w Krakowie była już dość dobrze znana jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji pojazdów zakupionych przez firmę Mobilis. W naszym mieście dwukrotnie wcześniej gościła elektryczna wersja pojazdu AMZ City Smile CS10LF. Co więcej, pojazd ten z końcem kwietnia 2014 roku rozpoczął próbną roczną eksploatację na linii numer 154.

 

Mobilis do obsługi nowego kontraktu zakupił w AMZ-Kutno w sumie 29 autobusów, w tym 5 w wersji CS10LF i 24 w wersji CS12LF. Autobusy dziesięciometrowe AMZ City Smile CS10LF wyjechały na linie numer 102 i 109, chociaż pierwotnie zamiast tej ostatniej, miały kursować na linii numer 168. Dosłownie w ostatniej chwili okazało się jednak, że wozy spełniające normy spalania Euro VI mają wydech umieszczony zbyt wysoko (wylot usytuowany jest na dachu), stąd pojazdy te niestety nie zmieściły się pod wiaduktem na ulicy Radzikowskiego, którędy prowadzi stała trasa linii numer 168. Dziesięciometrowe autobusy AMZ oznaczone zostały numerami od MZ051 wzwyż.

 

Autobus AMZ City Smile CS10LF stanowi krótszą wersję standardowego autobusu CS12LF. Posiada niską podłogę na całej długości oraz troje drzwi, przy czym pierwsze są jednoskrzydłowe, natomiast drugie i trzecie dwuskrzydłowe. Autobus napędzany jest identycznym silnikiem, jak wersja dwunastometrowa, czyli Cummins 6.7 280 HP o mocy 265 kW, spełniającym normę emisji spalin EURO VI, współpracującym ze skrzynią biegów Voith Diwa 6. Pojazd na pokład może zabrać do 85 pasażerów, w tym  18 na miejscach siedzących. Przedział pasażerski jest klimatyzowany i monitorowany. Autobus dodatkowo wyposażony jest w automat do sprzedaży biletów, który w odróżnieniu od wersji dwunastometrowej, został umieszczony tuż za kabiną kierowcy. Dzięki temu nie zajmuje miejsca w środkowej części wozu, przeznaczonej dla osób stojących oraz wózków inwalidzkich.

 

Dane techniczne

AMZ City Smile 10LF

Klasa MIDI, niskopodłogowy

Wymiary

Długość [mm] 10050
Szerokość [mm] 2550
Wysokość [mm] 3100
Rozstaw osi [mm] 5950
Zwis przedni [mm] 2300
Zwis tylni [mm] 3050
Masa całkowita [kg] 15500

Układ siedzeń

Liczba miejsc siedzących 18
Typ siedzeń wyścielane
Liczba miejsc stojących 67

Układ drzwi

Z prawej strony 1-2-2
pneumatyczne, otwierane do wewnątrz, dwuskrzydłowe

Silnik

Marka i typ silnika Cummins 6.7 280 HP Euro 6
Moc silnika [kW] 265 kW

Skrzynia biegów

Skrzynia biegów Voith Diwa 6
Liczba biegów 6

Inne dane

Zawieszenie pneumatyczne na miechach powietrznych i amortyzatorach z regulowaną wysokością
Oś przednia ZF niezależna
Oś tylna ZF portalowa
Koła 275/70 R 22,5 (przód solo, tył bliźniak)
Hamulce Knorr - dwuobwodowy układ hamulcowy, hamulce tarczowe na obu osiach
Konstrukcja nośna kratownica
Wyposażenie liniowe wyświetlacze zewnętrzne, diodowe, pomarańczowe
wyświetlacze wewnętrzne LCD - boczna tablica plus ekrany pod sufitem
wewnętrzne i zewnętrzne zapowiedzi głosowe przystanków
Kabina częściowo zabudowana z przeszklonymi drzwiami

Pierwszy AMZ Ci...
AMZ City Smile ...
AMZ City Smile ...
AMZ City Smile ...
Przedział pasaż...
Przedział pasaż...
Miejsce dla wóz...
Kabina kierowcy...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 210 gości oraz 2 użytkowników.