Autobusowe linie dowozowe Kolei Małopolskich

Wraz z wejściem w życie nowego kolejowego rozkładu jazdy w dniu 14 grudnia 2014 roku, obsługę połączeń z Krakowa do Wieliczki przejęły Koleje Małopolskie. Nowy przewoźnik utworzony został przez władze Województwa Małopolskiego w celu obsługi połączeń kolejowych w Aglomeracji Krakowskiej. Jednocześnie na zlecenie Kolei Małopolskich uruchomione zostały przewozy autobusowe na trasie Raciborsko - Wieliczka i Byszyce - Wieliczka.

 

Jednym z założeń Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, obecnie tworzonej przez władze Województwa Małopolskiego, jest zachęcenie mieszkańców podkrakowskich miejscowości do rezygnacji z dojazdów do centrum Krakowa przy pomocy własnych pojazdów na rzecz transportu szynowego. Sieć kolejowa w Aglomeracji Krakowskiej nie jest jednak dostatecznie rozwinięta i większość miejscowości nie ma bezpośredniego dostępu do pociągu. Stąd pomysł dowozu ludzi autobusami do najbliższej stacji kolejowej.

Autobusy linii ...
Rozkład jazdy i...
 

Pierwszą linią kolejową obsługiwaną przez Koleje Małopolskie została trasa do Wieliczki. W związku z tym, pilotażowy program dowozu podróżnych autobusami do pociągów wprowadzony został na terenie gminy Wieliczka. Początkowo uruchomiono dwie linie na następujących trasach:

 

  • linia B1 WIELICZKA RYNEK KOPALNIA - Grabówki - Siercza - Koźmice Wielkie - Gorzków - BYSZYCE PĘTLA;

Jelcz M081MB nu...
Linia B1 w drod...
Linia B1 na obr...
Przed pętlą w B...
Na serpentynach...

  • linia R1 WIELICZKA RYNEK KOPALNIA - Grabówki - Siercza - Rożnowa - Pawlikowice - Koźmice Małe - RACIBORSKO.

Jelcz M081MB nu...
Ten sam Jelcz n...
Wyjazd z Racibo...

 

Obie linie w pierwszych miesiącach funkcjonowania kursowały w takcie godzinnym i były skomunikowane z pociągami na stacji Wieliczka Rynek Kopalnia. W przypadku odjazdów składów Kolei Małopolskich w takcie co 30 minut, obie linie wyruszały z Wieliczki na zmianę co pół godziny, tym samym zapewniając mieszkańcom miasta na wspólnym odcinku dowóz do pociągu dwa razy w ciągu godziny. W okresach kursowania pociągów co godzinę, autobusy wyjeżdżały z Wieliczki i wracały razem.

 

W połowie 2015 roku dokonano ograniczenia oferty w dni wolne od pracy. Od tego czasu, w soboty, niedziele i święta kursuje tylko jeden autobus, obsługując linie B1 i R1 na zmianę, a kursy wykonywane są na każdej linii co 2 godziny. W dni powszednie zachowano dotychczasową częstotliwość, tak że obie linie odjeżdżają z przystanków co godzinę, tworząc na wspólnym odcinku takt co 30 minut.

 

W związku z wnioskami zgłaszanymi przez mieszkańców, od 1 października 2015 roku linia R1 przedłużona została o dwa przystanki do miejscowości Grajów, a konkretnie do skrzyżowania znajdującego się na obrzeżach Raciborska, Grajowa i Dobranowic.

Jelcz M081MB nu...
Linia R1 w trak...

Pół roku później, od dnia 4 kwietnia 2016 roku funkcjonowanie rozpoczęła trzecia linia dowozowa D1, kursująca po następującej trasie: WIELICZKA RYNEK KOPALNIA - Rożnowa - Mietniów - Chorągwica - Grajów - DOBRANOWICE. Linia ta kursuje z częstotliwością co godzinę we wszystkie dni tygodnia. Jej uruchomieniu od początku towarzyszyły pewne kontrowersje. Z powodu braku miejsca do zawrócenia na terenie Dobranowic, autobusy dojeżdżają bowiem aż do Huciska. Miejscowość ta leży już jednak na terenie gminy Gdów, która nie wyraziła woli dofinansowania funkcjonowania linii D1. W związku z tym pojazdy wprawdzie zawracają w Hucisku, ale nie zatrzymują się tu na żadnym przystanku, a mieszkańcy muszą pieszo dojść do pierwszego przystanku na terenie Dobranowic.

Jelcz M081MB nu...
Jelcz M081MB nu...
Jelcz M081MB nu...
 

Linie dowożące do pociągu obsługiwane są przez firmę KrakTransRem Spółka z o.o., będącą spółką córką krakowskiego MPK, autobusami Jelcz M081MB. Początkowo były to tylko wozy numer DH351 i DH352, jednak wraz z rozwojem sieci pojawiły się także inne pojazdy, w tym nawet Solarisy Urbino 12 jako autobusy rezerwowe. Dzięki temu, mieszkańcy zyskali dojazd do pociągu pojazdami przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, czego dotychczas nie oferowali kursujący na tych trasach przewoźnicy prywatni. Również oferta taryfowa jest bardzo korzystna. Pasażerowie mogą bowiem zakupić bilet 2h ważny zarówno w autobusach, jak i w pociągach Kolei Małopolskich, kosztujący 3 PLN lub bilet 6h, którego koszt wynosi 5,60 PLN. Dla osób regularnie korzystających z tego połączenia, przygotowano natomiast "Bilet Wielicki miesięczny imienny", kosztujący według taryfy normalnej 150 PLN, natomiast według taryfy studenckiej 73,50 PLN.

 

Czas funkcjonowania autobusowych linii dowozowych do pociągów Kolei Małopolskich początkowo zaplanowano na pierwszy kwartał 2015 roku. Program pilotażowy okazał się być na tyle pozytywnie odebrany przez mieszkańców, że podjęto decyzję o utrzymaniu kursowania linii autobusowych B1 i R1 oraz o uruchomieniu kolejnych połączeń. Poza wspomnianą linią D1, trwają przymiarki do utworzenia linii obsługującej miejscowość Grabie. Także Świątniki Górne wyrażają wstępne zainteresowanie utworzeniem połączenia do pociągu. Szczegółowe informacje dotyczące oferty autobusowych linii dowozowych Kolei Małopolskich, w tym rozkłady jazdy i mapy z przebiegiem obu tras, można znaleźć tutaj.

 

Jedyną wadą autobusowych linii dowozowych do pociągów Kolei Małopolskich jest brak integracji taryfowej z Komunikacją Miejską w Krakowie. Władze województwa Małopolskiego powinny bowiem jak najszybciej pomyśleć o utworzeniu regionalnego zarządu transportu, który byłby w stanie stworzyć wspólną ofertę biletową, obowiązującą we wszystkich środkach transportu na terenie Aglomeracji Krakowskiej. Tego typu rozwiązania funkcjonują bowiem w większości europejskich miast, zapewniając sprawny transport zbiorowy.

Komentarze  

 
+4 #5 PSMKMS 2015-04-11 22:16
Cytuję Arsents:
Ten artykuł był już 25.03 jakaś aktualizacja ??
Doszły nowe zdjęcia linii B1.
 
 
-5 #4 Pitek_Antrop 2015-04-11 21:53
Cytuję PSMKMS:
Dziś już jest wszystko dobrze :lol:

Wszystko to będzie dobrze jak się wyeliminuje tę wadę:
Cytat:
Jedyną wadą autobusowych linii dowozowych do pociągów Kolei Małopolskich jest brak integracji taryfowej z Komunikacją Miejską w Krakowie.
:P
 
 
+2 #3 Arsents 2015-04-11 21:51
Ten artykuł był już 25.03 jakaś aktualizacja ??
 
 
+2 #2 PSMKMS 2015-03-25 16:39
Dziś już jest wszystko dobrze :lol:
 
 
+1 #1 Arsents 2015-03-24 21:20
Odświeżam już kilka razy , a dalej na fotkach pod artykułem mam tramwaje ;-)
 

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 146 gości oraz 2 użytkowników.