Krakowskie tramwaje i autobusy poza Krakowem

Krakowskie tramwaje i autobusy można spotkać także poza Krakowa. Część pojazdów od wielu lat wozi pasażerów w innych miastach. Niektóre wozy służą do ćwiczeń na poligonach strażacki. Są też takie pojazdy, które ściągnięte zostały do muzeum lub też stanowić mają lokalną atrakcję turystyczną w miejscowościach, w których nigdy nie było tramwaju.

 

Jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku kilkadziesiąt sztuk wagonów typu 105Na w zamian za wozy typu 102N i 102Na trafiło do Gdańska i Gorzowa Wielkopolskiego. Na początku lat dziewięćdziesiątych do Wrocławia sprzedano kolejne stopiątki, a także kilka stodwójek. Krakowskie autobusy przez wiele lat stanowiły również podstawę taborową w niektórych przedsiębiorstwach komunikacyjnych na Śląsku. Tramwaje i autobusy z naszego miasta trafiały również do miejscowości, w których tramwajów nie ma lub nawet miejsc, w których nikt nie słyszał o komunikacji miejskiej. Właśnie takie przypadki są prezentowane na poniższej stronie.

 

W Kościelcu koło Proszowic znajduje się poligon Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. Na terenie jednostki stoi kilkadziesiąt egzemplarzy różnych pojazdów w tym również jeden krakowski tramwaj i jeden autobus.
Wagon 105Na numer 941 w dniu 26 czerwca 2001 roku uległ poważnej kolizji z autobusem PKS na skrzyżowaniu ulicy Lubicz i Rakowickiej. Wóz 941 odbudowany został w oparciu o pudło tramwaju szczecińskiego. Oryginalny 941, po przywróceniu zewnętrznego wyglądu przekazano na poligon do Kościelca, gdzie stoi do dziś. Na poligonie znajduje się również Ikarus 280 numer BK256.

Ex-krakowski wa...
Ex-krakowski Ik...

Poligon w Kościelcu nie jest jedynym, na którym znajduje się krakowski tramwaj. W Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie od 2010 roku znajduje się wagon GT6 numer 180. Niestety, pojazd ten zlokalizowany jest na zamkniętym terenie i nie ma do niego dostępu. Zdjęcia tramwaju można zobaczyć tutaj.

 

W styczniu 2005 roku do Kielc trafił krakowski wagon 105NG numer 677, podarowany przez MPK S.A. w Krakowie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przekazanie tramwajów wzbudziło dość spore emocje w Kielcach, tym bardziej że miasto od jakiegoś czasu prowadziło starania związane z uruchomieniem tego środka transportu.
Wagon został zlicytowany podczas XIII Finału WOŚP. Niestety, odtąd jego los z dnia na dzień pogarszał się. Tramwaj stanął na parkingu przy ulicy Winnickiej, gdzie nie miał praktycznie żadnej ochrony. Szybko więc zajęli się nim wandale.

Ex-krakowski wa...

Pod koniec marca 2004 roku Kraków opuściły dwa wycofane z eksploatacji wagony norymberskie typu T4 numer 110 i 116. Zostały one zakupione przez prywatnego nabywcę z Warszawy, który chciał je przerobić na altanki działkowe. Oba wozy trafiły do miejscowości Opacz, leżącej pod Warszawą, gdzie stanowią lokalną "atrakcję turystyczną".

 

W późniejszym okresie dołączyły do nich jeszcze dwa wagon GT6 i dwie doczepy B4. W 2008 roku dotarł tam wóz numer 178 i doczepa numer 551, w 2009 roku doczepa numer 542, natomiast w 2013 roku wagon numer 185.

Ex-krakowskie w...

Kolekcja tramwajów w miejscowości Opacz jest tak duża, że można zobaczyć ją nawet na mapach Google.

 

Powered by JoomlaGadgets

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w grudniu 2013 roku, do Rzeszowa dotarł pierwszy tramwaj, do tego pochodzący z Krakowa. Dzięki temu, obecnie nieopodal głównej stacji kolejowej, na terenie Muzeum Techniki i Militariów, można zobaczyć krakowski wagon 105Na - 399.

 

Pojazd prezentowany jest w stanie, tak jakby dopiero co zjechał z linii na ulicach Krakowa. Brakuje w nim właściwie tylko kasowników i automatu do sprzedaży biletów. Tramwaj przekazany został przez krakowskie MPK i trafił do Rzeszowa w grudnia 2013 roku, niedługo po wycofaniu z ruchu w Krakowie. Jego nowym właścicielem stało się Muzeum Techniki i Militariów, które mieści się na dawnych terenach kolejowych, zlokalizowanych po drugiej stronie dworca Rzeszów Główny. Muzeum jest miejscem, które w szczególności zainteresuje wszystkich sympatyków historycznych samochodów i pojazdów wojskowych. Tuż obok krakowskiej „stopiątki” stoi bowiem na przykład samolot SU22, a nieopodal czołg i transporter wojskowy. Muzeum może pochwalić się również sporą kolekcją policyjnych radiowozów.

 

Muzeum Techniki i Militariów mieści się przy ulicy Kochanowskiego 19, przy czym aby zobaczyć zgromadzoną kolekcję pojazdów, trzeba wejść na teren kolejowy i dopiero od tej strony podejść do przygotowanej ekspozycji. Muzeum w 2014 roku czynne było w dni powszednie w godzinach od 9:00 do 14:00. Koszt zwiedzenia wynosił 2 złote.

Krakowski wagon...
Tramwaj stoi na...
Tuż obok krakow...

W dniu 29 czerwca 2016 roku do Kłaju przetransportowano wiedeńską doczepę c3 numer HB560. Tramwaj sprowadzony został przez wójta Zbigniewa Strączek w celu uczynienia z pojazdu lokalnej atrakcji turystycznej, a także punktu spotkań mieszkańców. Wiele lat temu Kłaj rozsławiony został piosenką zespołu Brathanki, który w refrenie swojego utworu "W kinie, w Lublinie" zawarł słowa "W Kłaju , w tramwaju – kochaj mnie!". Wójt postanowił więc przemienić słowa piosenki w rzeczywistości. Do wagonu doprowadzono już prąd. W planach jest uruchomienie w jego wnętrzu małej gastronomii. Pojazd stoi na krótkim odcinku torowiska w samym centrum Kłaju, naprzeciwko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Doczepa c3 - HB...
Doczepa stoi w ...
Tramwaj stanowi...

Komentarze  

 
+1 #2 Pitek_Antrop 2017-03-21 06:18
A tramwaj w Solcu Zdroju nie jest z Krakowa?
 
 
-2 #1 Arsents 2017-03-20 21:05
c3 #HB560 :-)
 

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 181 gości oraz 2 użytkowników.