Ełcka Kolej Wąskotorowa

Jest jedną z pierwszych kolejek wąskotorowych w Polsce, która uruchomiła na swej sieci pociągi turystyczne. Tego typu działalność rozpoczęła się w Ełku już w maju 1993 roku. Od tego czasu, ruch turystyczny zaczął wypierać z torów pociągi pasażerskie i towarowe, by w 2001 roku zupełnie je zastąpić.

Czytaj więcej...

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Górnośląski Okręg Przemysłowy jeszcze pod koniec ubiegłego wieku pokryty był gęstą siecią kolei wąskotorowych, stworzonych sto lat wcześniej do transportu materiałów pomiędzy poszczególnymi zakładami i fabrykami. Dziś z tamtej sieci pozostało niewiele, a pociągi wąskotorowe wożą turystów i to tylko na trzech krótkich odcinkach.

Czytaj więcej...

Kolej Leśna Puszczy Białowieskiej

Będąc na Podlasiu warto odwiedzić Hajnówkę, położoną na południe od Białegostoku. W tym miasteczku leżącym tuż przy granicy z Białorusią, swój początek ma jedna z czterech ostatnich, zachowanych w Polsce wąskotorowych kolejek leśnych.

 

Czytaj więcej...

Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała

Mówi się, że szlak tej kolei wąskotorowej prowadzi od „wiedeńki” do „CMK-i”, ponieważ początek znajduje się na stacji w Rogowie, położonej na trasie linii Warszawsko-Wiedeńskiej, natomiast koniec tuż za Centralną Magistralą Kolejową. Zapraszam na fotograficzną wizytę na Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała.

Czytaj więcej...

Kolej wąskotorowa ZPT Bór za Lasem w Czarnym Dunajcu

Przed laty wąskotorowe koleje przemysłowe stanowiły ważny element polskiego przemysłu. Małe wąskotorówki pracowicie wypełniały szereg zadań w niejednym zakładzie. Wśród nich były również koleje obsługujące kopalnie torfu. Do dnia dzisiejszego zachowało się ich w naszym kraju bardzo niewiele. Jedna z nich, która wciąż działa, znajduje się na granicy Czarnego Dunajca i miejscowości Podczerwone.

Czytaj więcej...

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

W  województwie Zachodniopomorskim znajduje się jedna z najbardziej pracowitych kolejek wąskotorowych w naszym kraju. Nadmorska Kolej Wąskotorowa kursuje bowiem codziennie od maja do końca września. Dodatkowo, w ostatnich latach kolejka ta przeszła gruntowną modernizację, dzięki czemu obecnie może pochwalić się najlepszą infrastrukturą w Polsce.

Czytaj więcej...

Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa

Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa jest ostatnią czynną koleją tego typu w województwie Lubelskim. Stworzona niegdyś w celu transportu buraków do cukrowni, obecnie stanowi coraz większą atrakcje turystyczną tego regionu naszego kraju. Dzięki temu jej przyszłość jest raczej niezagrożona.

Czytaj więcej...

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa

Kilka kilometrów na południe od Warszawy leży Piaseczno, gdzie swój początek ma obecnie Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa. Kolej ta niegdyś docierała do samej stolicy, zapewniając transport tysiącom ludzi. Obecnie pełni tylko funkcję turystyczną na liczącym około 15 kilometrów odcinku do Tarczyna.

Czytaj więcej...

Pleszewska Kolej Lokalna

Pleszewska Kolej Lokalna jest ostatnim odcinkiem dawnej Krotoszyńskiej Kolei Dojazdowej, która niestety jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, niemal w całości została zlikwidowana. Dziś jest to jedyna kolej wąskotorowa w naszym kraju, która świadczy regularne przewozy pasażerskie.

Czytaj więcej...

Przeworska Kolej Dojazdowa

Przeworska Kolei Dojazdowa funkcjonuje w południowo-wschodniej Polsce, daleko od dużych ośrodków miejskich. Trasa pociągu wąskotorowego wytyczona została wśród pięknych krajobrazów Pogórza Dynowskiego. Na tym jednak nie koniec atrakcji. Na kolei tej funkcjonuje bowiem do chwili obecnej najdłuższy tunel wąskotorowy w Polsce.

Czytaj więcej...

Wigierska Kolej Wąskotorowa

Wigierska Kolej Wąskotorowa jest jedną z największych atrakcji Suwalszczyzny. Przejęta przez prywatną spółkę, z każdym nowym sezonem udowadnia, że przygotowując atrakcyjną ofertę, można liczyć na rzesze turystów. Wąskotorówka jest jedną z najczęściej jeżdżących w sezonie letnim. W wakacyjne miesiące codziennie wykonuje aż trzy kursy, co plasuje ją w czołówce wśród polskich kolejek turystycznych.

Czytaj więcej...

Wojskowa Kolej Wąskotorowa w Helu

Półwysep Helski kojarzy się nam obecnie przede wszystkim ze świetnym miejscem na letnie wakacje. Długa na trzydzieści pięć kilometrów mierzeja jeszcze w niedalekiej przeszłości pełniła zgoła odmienną funkcję strategiczną, niezwykle ważną dla obronności kraju. Z tego względu, końcówkę półwyspu zabezpieczono licznymi fortyfikacjami. Za środek transportu pomiędzy nimi służyła wojskowa kolejka wąskotorowa o prześwicie 600 mm.

Czytaj więcej...

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 193 gości oraz 2 użytkowników.