Tramwaje historyczne w Krakowie

GT6 - 187

Pierwsze norymberskie tramwaje przybyły do Krakowa w 1989 roku. Były to składy T4+B4. W 1994 z Norymbergi sprowadzono przegubowe wozy typu GT6, których eksploatację rozpoczęto rok później w zajezdni Nowa Huta. Norymberskie tramwaje od początku cieszyły się sporym uznaniem zarówno motorowych jak i pracowników zaplecza. Wozy te potrafiły tygodniami jeździć na 100% wykorzystania bez większych awarii i problemów. Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Najpierw z ruchu wycofano składy T4+B4. W 2009 roku eksploatację zakończyły pociągi GT6+B4. Nieco wcześniej do zajezdni Podgórze przekazano większość wagonów GT6 solo. W sierpniu 2010 dołączyły do nich pozostałe wozy stacjonujące dotychczas w Nowej Hucie. 

 

Jako ostatni, 22 sierpnia 2010 roku przeniesiony został wóz numer 187. Tramwaj ten jednak nie tylko w ten sposób zapisał się w historii wagonów norymberskich w Krakowie. Swoistą tradycją wozów noszących numer 187 stało się ich malowanie w barwy norymberskie. Wagon GT6 - 301, pierwszy norymberski przegubowiec tego typu, po przybyciu do naszego miasta uzyskał właśnie numer 187. Aby upamiętnić fakt, że był to ten pierwszy tramwaj, w Krakowie postanowiono zachować oryginalne norymberskie malowanie. Wagon nie miał jednak szczęścia. W maju 2002 roku w wyniku kolizji został skreślony ze stanu i zezłomowany. Jego miejsce w marcu 2004 roku zajął norymberski wóz numer 327. Zgodnie z "tradycją numeru" otrzymał on norymberskie barwy, z którymi wozi się po naszym mieście do chwili obecnej.

 

Wagon GT6 - 187 eksploatowany był w zajezdni Podgórze niespełna miesiąc. Pod koniec września tramwaj wycofano z ruchu liniowego. Odtąd pełni funkcję pojazdu zabytkowego. Po kilku tygodniach przerwy powrócił do swojej rodzimej zajezdni w Nowej Hucie, gdzie stacjonuje do chwili obecnej. Tramwaj ten uczestniczy w licznych przejazdach specjalnych. Szczególne zainteresowanie właśnie tym wagonem związane jest nie tylko z jego charakterystycznym malowaniem, ale również cechami, którymi mogą pochwalić się wszystkie norymberskie pojazdy: cichobieżnością i ciepłym wnętrzem.

Wagon GT6 - 187...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 229 gości oraz 2 użytkowników.