Tramwaje w Europie

Włochy - Bergamo

Bergamo położone jest u podnóża Alp Bergamskich, na północny-wschód od Mediolanu. Miasto zamieszkuje nieco ponad 120 tysiące ludzi. Bergamo podzielone jest na historyczne Miasto Górne oraz młodsze i bardziej współczesne Miasto Dolne. Poza komunikacją autobusową funkcjonuje tu międzymiastowa linia tramwajowa do Albino oraz dwie terenowe kolejki linowe.

Czytaj więcej...

Austria - Wiedeń

Wiedeń jest stolicą Austrii, a także jednym z najpiękniejszych i największych miast w Europie. Jego rozmiary, a także sam rozmach, z jakim od wieków powstawał, sprawiły że potrzeba stworzenia sprawnie działającej komunikacji stała się niezbędna już w dziewiętnastym wieku. Sieć komunikacyjna, powstająca przez stulecia, dzisiaj stanowi jeden z największych i najlepiej zorganizowanych systemów w Europie.

Czytaj więcej...

Biarołuś - Mińsk

Mińsk jest stolicą Białorusi, państwa sąsiadującego z Polską od wschodu. Miasto nie może pochwalić się jakimiś szczególnymi zabytkami. Ale za to na ulicach Mińska panuje porządek, którego nie powstydziłaby się nie jedna europejska stolica, a problemy z robieniem zdjęć są tylko pod pałacem prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Czytaj więcej...

Bośnia i Hercegowina - Sarajewo

Sarajewo jest stolicą Bośni i Hercegowiny. Szacuje się, że w miasto zamieszkuje obecnie około 305 tys. ludzi. Mimo burzliwej historii, tej najbardziej współczesnej, w Sarajewie wciąż zobaczyć można niezwykłe połączenie kultury europejskiej z pochodzącym z Bliskiego Wschodu orientalizmem.

Czytaj więcej...

Czechy - Brno

Krakowska komunikacja miejska uznawana jest za jedną z najlepszych w naszym kraju. Na tle innych sieci tramwajowych w Polsce, Kraków wyróżnia się jakością utrzymania taboru, zakupami nowych pojazdów, czy niezłym stanem infrastruktury. Wystarczy jednak pojechać do któregokolwiek z miast posiadających sieć tramwajową w Czechach czy na Słowacji, by dobitnie przekonać się, jak wiele brakuje nam do najlepszych. Wprawdzie tabor nie należy do najmłodszych, jednak komunikacja zbiorowa funkcjonuje tam w taki sposób, że aż chce się z niej korzystać.

Czytaj więcej...

Czechy - Liberec

Liberec jest średniej wielkości miastem, leżącym w Sudetach, w północno-zachodnich Czechach. Do dziś nie ma tu wielkiego przemysłu, za to miejscowość słynie z najstarszego i z jednego z najciekawszych ogrodów zoologicznych i botanicznych w Czechach. Miasto położone jest na zboczach gór, stąd już same krajobrazy powinny zachwycić każdego odwiedzającego. Jeżeli dodam jeszcze, że tramwaje kursujące po mieście przemieszczają się po szynach o prześwicie 1000 i 1435 milimetrów, to już chyba nic więcej nie trzeba, by zachęcić każdego miłośnika komunikacji miejskiej do wizyty Libercu.

Czytaj więcej...

Czechy - Most i Litvínov

Most i Litvínov są sąsiadującymi ze sobą miastami, leżącymi w północno-zachodnich Czechach, w kraju usteckim. Most został założony w X wieku na szlaku handlowym z Pragi do Freibergu. Miasto rozwijało się dzięki handlowi i uprawie winogron. W XIX wieku na terenie Mostu odkryto złoża węgla kamiennego, co stało się impulsem do szybkiego rozwoju, a w w drugiej połowie XX wieku, przyczyną zniszczenia historycznego centrum miasta. Wtedy bowiem podjęta została decyzja o przeniesieniu całego Mostu o kilka kilometrów na południe. W miejscu dotychczasowych zabudowań otwarta została bowiem kopalnia odkrywkowa.

Czytaj więcej...

Czechy - Ołomuniec

Ołomuniec liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców. Leży na północy Moraw, za stolicę których jest uznawany. Miasto może pochwalić się ładnym starym miastem, wśród których znajdują się zabytki zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ołomuniec jest uznawany po Pradze za drugi najważniejszy i największy miejski zabytkowy zespół urbanistyczny w Czechach. Do najciekawszych zabytków należy katedra św. Wacława z wieżą liczącą 100 metrów oraz zamek. 

Czytaj więcej...

Czechy - Ostrawa

Ostrawa jest przemysłowym ośrodkiem, położonym w północnych Czechach, w pobliżu granicy z Polską. Miasto nie leży jednak na żadnym turystycznym szlaku. Zresztą praktycznie nie ma tu żadnych zabytków, które mogłyby zachwycić normalnego turystę, stąd wszelkie wycieczki omijają je z daleka.

Czytaj więcej...

Czechy - Pilzno

Pilzno jest czwartym co do wielkości miastem w Czechach. Położone jest w południowo-zachodniej części kraju, nad rzeką Berounką. Mieszka tu ponad 160 tysięcy mieszkańców. Miasto jest dużym ośrodkiem przemysłowym. Znajduje się tu między innymi siedziba zakładów Škoda Holding, producenta pojazdów szynowych, lokomotyw a ostatnio również tramwajów. W tutejszych browarach produkowane jest również sławne piwo Pilsner Urquell, uznawane za jedno z najlepszych na świecie. Turyści przyjeżdżają do Pilzna głównie bo to, by zobaczyć stare miasto. Uwagę przyciągają zabytki wokół rynku, a także położona nieco na zachód synagoga, trzecia co do wielkości na świecie.

Czytaj więcej...

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 157 gości oraz 2 użytkowników.