Zakład Usług Remontowych w Chorzowie Batorym

W samym centrum górnośląskiej sieci tramwajowej zlokalizowany jest Zakład Usług Remontowych, czyli dawna zajezdnia Chorzów Batory. Miejsce to przed laty służyło zarówno do garażowania wagonów, jak i ich remontów. Niestety, z pierwszej funkcji w 2006 roku zrezygnowano.

Czytaj więcej...

Tramwaje PESA Twist 2012N

Tramwaje Śląskie właśnie rozpoczęły eksploatację pierwszych fabrycznie nowych wagonów tramwajowych od blisko piętnastu lat. Na ulice Katowic kilka dni temu wyjechały pojazdy typu 2012N, wyprodukowane przez zakłady PESA z Bydgoszczy. Warto przyjrzeć się tym tramwajom, ponieważ być może podobne wozy, z tym że dłuższe o jeden człon, pojawią się również w Krakowie.

Czytaj więcej...

Powrót wagonu 13N na Śląsk

Wagony 13N przez ponad 50 lat eksploatowane były na ulicach Warszawy. Nie dziwi wiec fakt, że tramwaje te stały się swoistym symbolem komunikacji szynowej w stolicy. Popularne "trzynastki" zaprojektowane zostały z myślą o obsłudze linii tramwajowych w Warszawie, jednak nie wszystkie egzemplarze tu trafiły. Cztery sztuki pozostały na Śląsku. Po półwieczu, jeden z wagonów wyruszył w drogę powrotną na Śląsk.

Czytaj więcej...

Modernizacja infrastruktury komunikacyjnej

Po latach zastoju, inwestycje w miejski transport szynowy dotarły również na Górny Śląsk. W centrum stolicy województwa, w 2012 roku rozpoczęto realizację projektu pod nazwą "Przebudowa Strefy Śródmiejskiej Miasta Katowice". Jego celem jest między innymi rewitalizacja katowickiego rynku. Przy okazji, skorzystać ma również tramwajowa infrastruktura torowa w tym rejonie, jakkolwiek realizowany projekt wśród wielu na pewno wzbudza wiele kontrowersji.

Czytaj więcej...

Wagony 111N

W połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku zaprzestano w naszym kraju budowy tramwajów dwukierunkowych. Przez kolejne dekady, liczba wagonów zdolnych do zmiany kierunku bez pętli w polskich miastach systematycznie spadała. Zapotrzebowanie na tego typu pojazdy wciąż jednak istniało. W związku z tym, w 1993 roku ówczesne PKT Katowice zdecydowało się zamówić w chorzowskich zakładach "Konstal" niewielką partię wagonów dwukierunkowych.

Czytaj więcej...

Linia nr 38 w Bytomiu

W polskich miastach od kilku lat trwa prawdziwa rewolucja tramwajowa. Budowane są kolejne trasy, po których kursują nowe, niskopodłogowe wagony. Tymczasem na ulicy Piekarskiej w Bytomiu czas jakby się zatrzymał w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Po torze niepierwszej nowości porusza się bowiem dwuosiowy tramwaj i wbrew pozorom nie jest to linia muzealna.

Czytaj więcej...

Trasy tramwajowe zlikwidowane po 2000 roku

Górnośląska sieć tramwajowa wciąż jest największą w naszym kraju. Swoim zasięgiem obejmuje trzynaście miast i obszar zamieszkany przez 2 miliony ludzi. Długość torowisk wynosi ponad 200 kilometrów. Mimo rozkwitu miejskiego transportu szynowego w polskich i europejskich miastach, właśnie na Śląsku w obecnym wieku zlikwidowano najwięcej odcinków torowisk tramwajowych. Wiele wskazuje niestety na możliwość kontynuacji tego niekorzystnego trendu.

Czytaj więcej...

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 193 gości oraz 2 użytkowników.