Aktualności
Ostatni dzień MAN-a SG242 na linii
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano: piątek, 04, styczeń 2013 22:00
- PSMKMS
- Odsłony: 2810
Prawdopodobnie dziś po raz ostatni liniowo na ulicach Krakowa gościł MAN SG242 numer BM700. Popularny MAN "Dziadek" w godzinach szczytu porannego i popołudniowego, tradycyjnie już zresztą od dłuższego czasu, obsługiwał brygadę 105-02. Niestety, dziś już najpewniej po raz ostatni.
MAN SG242 jest pojazdem niezwykłym pod wieloma względami. Przede wszystkim jest to pierwszy fabrycznie nowy autobus komunikacji miejskiej, zakupiony do Krakowa poza tak zwanymi Krajami Demokracji Ludowej. Na ulicach naszego miasta pojawił się w 1992 roku, wzbudzając niemałą sensację. Dziś jego konstrukcja nie spełnia wielu wymogów stawianych przed nowoczesnymi autobusami komunikacji miejskiej, ale dwadzieścia lat temu stanowiła przepaść w stosunku do dominujących na ulicach Krakowa Ikarusów czy Jelczy. Ówczesne podejście producenta sprawiło, że w naszym mieście pojawił się tylko jeden taki pojazd. Rok później zakupiono bowiem pierwsze Scanie, które na dwie dekady zdominowały zajezdnię w Płaszowie. I tu kolejna ciekawostka, MAN "Dziadek" przeżył sporą grupę Scanii, które wszak również należą do czołówki niezawodnych autobusów. Co więcej, pojazd ten był niemym świadkiem zmian, jakie przez dwie dekady zaszły w naszym mieście. Zmieniły się tramwaje i autobusy, zmieniła się okolica Dworca Głównego, skąd przed dwudziestu laty wyruszał jeszcze młodziutki MAN w trasę na znieistniejącej już linii numer 119, wówczas będącej jedną z najbardziej prestiżowych w naszym mieście.
Niestety, w końcu przyszedł czas i na "Dziadka". Autobus właśnie przechodzi na emeryturę, miejmy nadzieję, że godną. Zasilić ma bowiem zbiór zabytkowego taboru krakowskiego MPK.
MAN SG242 eksploatowany był w naszym mieście od 1992 roku. Po Krakowie kursował 21 lat. Dziś nie produkuje się już tak wytrzymałych autobusów...

