Aktualności

Kolejny krok do budowy tramwaju Wielicka - Lipska

Władze Krakowa podpisały właśnie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych preumowę na budowę połączenia tramwajowego pomiędzy ulicami Wielicką i Lipską. Inwestycja ta miała być realizowana dopiero po roku 2015, ale pod koniec 2012 roku okazało się, że w ramach obecnego budżetu unijnego udało się wygospodarować środki na jej sfinansowanie.

 

Umowę ze strony miasta podpisał wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel. Oznacza to potwierdzenie zapewnienia dofinansowania unijnego na realizację inwestycji. Obecnie, prowadzone są dalsze działania zmierzające do jak najszybszego rozpoczęcia realizacji  projektu. Dokumentacja jest już właściwie gotowa. W marcu ma być wydane zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Jeszcze w tym samym miesiącu ma być ogłoszony przetarg na wykonawcę przedsięwzięcia. Być może budowa będzie mogła rozpocząć się już w wakacje. 

 

Szacuje się, że budowa łącznika tramwajowego od ulicy Wielickiej do ulicy Lipskiej o długości 1,4 kilometra będzie kosztować około 250 mln złotych. 59% wydatków ma pokryć Unia Europejska. W ramach inwestycji powstanie licząca 600 metrów estakada nad stacją kolejową w Płaszowie. Dzięki budowie połączenia, skróci się nie tylko czas dojazdu tramwajem z Kurdwanowa i Bieżanowa w rejon ronda Grzegórzeckiego i Mogilskiego, ale zapewnione zostanie w końcu alternatywne połączenie tramwajowe dla południowych dzielnic Krakowa.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 521 gości oraz 0 użytkowników.