/** */

Aktualności

Krakowska Linia Muzealna w tym roku po raz dwudziesty!

W tym roku już po raz dwudziesty na ulice naszego miasta wyjedzie Krakowska Linia Muzealna. Tak, jak w ubiegłych latach, w letnie niedziele będzie można odbyć podróż historycznymi tramwajami, a dodatkowo w wybranych terminach również autobusami.Tegoroczny sezon potrwa wyjątkowo długo, od 5 czerwca do 18 września.

 

Krakowska Linia Muzealna funkcjonuje w naszym mieście od 2003 roku. Właśnie wtedy w okresie wakacyjnym po raz pierwszy na ulice Krakowa wyjechały historyczne wagony tramwajowe, by kursować na jednej z brygad linii 2. Początkowo jeździł tylko jeden skład N+ND - 20+538. W kolejnych latach można było odbyć podróż zabytkowymi pojazdami również na liniach 7 i 18. Po czterech latach kursowania na normalnych liniach, udało się uruchomić dla historycznego taboru specjalną, dedykowaną linię tramwajową numer 0. Od tego czasu co roku kursuje ona w wakacyjne niedziele na trasie z ulicy św. Wawrzyńca na Cichy Kącik. W ramach Krakowskiej Linii Muzealnej uruchamiane są także kursy historycznego taboru tramwajowego do Nowej Huty, jak również specjalne linie autobusowe, do obsługi których kierowane są zabytkowe pojazdy. Dwudziesty sezon będzie pod tym względem podobny.

 

W tym roku Krakowska Linia Muzealna rozpocznie jednak funkcjonowanie znacznie wcześniej. Historyczne tramwaje wyjadą na ulice naszego miasta już za dwa tygodnie, w niedzielę 5 czerwca. Początek tegorocznego sezonu zbiegnie się bowiem z Dniami Krakowa. Później przez wszystkie niedziele aż do 18 września i dodatkowo 15 sierpnia linia 0 będzie kursować po Krakowie. Ponadto, w dniach: 26 czerwca, 24 lipca, 15 sierpnia i 18 września na ulice wyjedzie także linia tramwajowa 15, która tradycyjnie połączy Cichy Kącik z Pleszowem.

 

W tym roku nie zabraknie też atrakcji dla miłośników historycznych autobusów. Wyjadą one na specjalnie uruchomione w tym celu linie, które funkcjonować będą w następujących terminach: 19 czerwca, 17 lipca, 14 sierpnia i 18 września.

 

Na koniec warto przypomnieć, że w tym roku w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej kursować będzie poznański wagon 102N numer 1, który przybył do naszego miasta w zamian za wóz 4N - 43, który na okres wakacji wypożyczono do stolicy Wielkopolski.

 

 

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 219 gości oraz 1 użytkownik.