/** */

Aktualności

Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej w 2022 roku

W tym roku po raz kolejny będzie można odbyć podróż historycznymi pociągami po najpiękniejszych i najciekawszych liniach naszego regionu. Dziś opublikowana została długo oczekiwana informacja, dotycząca szczegółów VIII Edycji Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej. W sumie w okresie od lipca do listopada zaplanowanych zostało 16 przejazdów.

 

Z każdym dniem pojawiają się zapowiedzi kolejnych tegorocznych atrakcji transportowych w naszym regionie. Już od jakiegoś czasu wiemy, że w trakcie wakacji ponownie będzie można odbyć podróż pociągami prowadzonymi parowozem na trasie Chabówka - Kasina Wielka. Wczoraj pojawiła się informacja o 20. sezonie Krakowskiej Linii Muzealnej, która rozpocznie funkcjonowanie już od 5 czerwca. Dzisiaj natomiast podano do wiadomości szczegóły dotyczące pociągów uruchamianych w ramach VIII Edycji Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej. Dobra wiadomość jest taka, że wbrew ubiegłorocznym zapowiedziom, wciąż będzie można odbyć podróż po całej trasie Nowy Sącz - Chabówka - Nowy Sącz. Zorganizowane zostaną też inne znane i cieszące się ogromnym zainteresowaniem przejazdy, między innymi z Nowego Sącza do Krynicy czy do Biecza. Niestety, samych pociągów będzie nieznacznie mniej, niż w latach ubiegłych.

 

Przypomnijmy, że projekt Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej prowadzi od 2015 roku Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce. Także w tym roku inicjatywa ta zyskała dofinansowanie w kwocie 250 tysięcy złotych. Dzięki temu, na szlakach kolejowych w naszym regionie odbędzie się 16 przejazdów pociągami retro.

 

Program tegorocznych przejazdów w ramach projektu Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej prezentuje się następująco:

 

  • 3 lipca – inauguracja, pociąg retro na Galicyjski Piknik Kolejowy Nowy Sącz – Dobra oraz Dobra – Mszana Dolna;
  • 18, 31 lipca i 7, 14  sierpnia (niedziele) – pociąg Transwersalny, ostatnie kursy Nowy Sącz – Chabówka – Nowy Sącz;
  • 10 września (sobota) Tarnów – Tuchów oraz Tarnów – Żabno;
  • 11 września (niedziela) Tarnów – Tuchów oraz Tarnów – Żabno;
  • 1 października (sobota) Nowy Sącz – Muszyna, Muszyna – Żegiestów, Muszyna – Krynica;
  • 2 października (niedziela) Nowy Sącz – Biecz, Biecz – Gorlice – Nowy Sącz;
  • 11 listopada (święto) Nowy Sącz – Krynica Zdrój – Nowy Sącz.

 

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych pociągów oraz możliwość rezerwacji biletów na przejazd dostępne są tutaj. Pociągi uruchamiane w ramach projektu Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej będą złożone z taboru historycznego, będącego w posiadaniu Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Sam skansen już kilka tygodni temu zapowiedział uruchomienie tradycyjnych, wakacyjnych pociągów retro prowadzonych parowozem po trasie z Chabówki do Kasiny Wielkiej. Dwie pary kursów dziennie realizowane będą we wszystkie soboty i niedziele w lipcu i sierpniu. Niezbędne informacje, w tym rozkład jazdy, dostępne są tutaj.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 227 gości oraz 1 użytkownik.