/** */

Aktualności

Zaproszenie na wystawę makiet kolejowych do Nieznanowic

W trakcie obecnego weekendu członkowie Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych przygotowali wystawę makiety kolejowej w kompleksie Kuter Port w Nieznanowicach koło Gdowa. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na sobotę lub niedzielę, warto rozważyć wycieczkę poza Kraków, aby spędzić miło czas w ciekawym miejscu.

 

Na terenie dawnej żwirowni w położonych na wschód od Gdowa Nieznanowicach od 2020 roku powstaje kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy. Jego głównym elementem jest zalew, wokół którego zbudowano restaurację i domki na wynajem. Jest tu łowisko dla wędkarzy, szeroka plaża i plac zabaw. W lecie z całej okolicy ściągają tłumy chętnych do kąpieli w wodzie. W tym roku postanowiono przygotować dodatkową atrakcję w zimie. Przez weekend na Dolnym Pokładzie Restauracji Kuter Port członkowie Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych prezentują swoją makietę kolejową.

 

Pokaz makiety kolejowej w Kuter Porcie w Nieznanowicach rozpoczął się we czwartek 23 lutego i potrwa do niedzieli 26 lutego. Przez cztery dni w godzinach od 11:00 do 18:00 można zobaczyć makietę modułową o długości 45 metrów w skali H0, składającą się z trzech stacji, pomiędzy którymi kursują miniaturowe pociągi. Większość taboru stanowią modele polskich pociągów, jednak są również składy reprezentujące koleje czeskie, słowackie czy niemieckie. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Każdy może sprawdzić się w roli maszynisty, próbując swoich sił przy sterowaniu pociągiem kolei ogrodowej w skali 1:22. Tuż obok przygotowano kącik rysowniczy, w którym można kolorować rysowanki lub małe lokomotywy.

 

Wystawa przygotowana została w sali określanej jako Dolny Pokład Restauracji Kuter Port, co również jest pewną atrakcją. Znajduje się tu bowiem szklany dach, natomiast z okien rozpościera się widok na pobliski zalew. Bilety na wystawę kosztują 8 zł za osobę. Można je zakupić w restauracji zlokalizowanej nad salą. Niestety, do Nieznanowic można dotrzeć tylko własnym pojazdem. Nie kursuje tu żaden zorganizowany transport publiczny.

 

Wystawy makiet kolejowych coraz częściej prezentowane są poza głównymi ośrodkami. Kiedyś miniaturowe pociągi można było zobaczyć tylko w wielkich miastach. Teraz pokazy organizowane są w mniejszych miejscowościach. Dzięki temu lokalna społeczność również ma szansę zobaczyć miniaturowe pociągi i zapoznać się z modelarstwem kolejowym. Także Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych podążą tą drogą. W ubiegłym roku klubową makietę można było zobaczyć w świetlicy w Kokotowie. Wcześniej pokazy organizowane były między innymi w Kozach czy Kozłowie. Teraz przyszła kolej na Nieznanowice pod Gdowem.

Kompleks Kuter ...
Sola Dolny Pokł...
Kompleks rekrea...
Wystawa makiet ...
Prezentowana ma...
Miniaturowe poc...
Większość tabor...
Pociągi czekają...
Każdy może spró...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 222 gości oraz 1 użytkownik.