Aktualności

Trwa renowacja wagonów Zeppelin dla Krakowa i Norymbergi

W Stacji Obsługi i Remontów trwają prace przy dwóch historycznych wagonach Zeppelin dla Krakowa i Norymbergi. Pasjonaci z Norymbergi niedawno odwiedzili nasze miasto, by sprawdzić, jak wyglądają postępy prac przy tramwajach. Film z tej wizyty można zobaczyć w Internecie. Poza norymberskim Zeppelinem, zaprezentowano również wagon dla Krakowa.

 

Przypomnijmy, że w listopadzie 2020 roku, po 36 latach do naszego miasta powrócił z Norymbergi wagon tramwajowy określany mianem Zeppelin, a podczas eksploatacji w Krakowie noszący oznaczenie SN3. Historia tego pojazdu sięga 1906 roku, a z Norymbergi do Krakowa trafił w 1941 roku. Pasażerów woził do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, po czym przebudowany został na wagon wieżowy. Dzięki temu przetrwał i właśnie w takim stanie odnaleźli go sympatycy z Niemiec, którzy doprowadzili do renowacji tramwaju i jego powrotu do Norymbergi w 1984 roku. Teraz historia zatoczyła koło i Zeppelin ponownie znalazł się w Krakowie. Tym razem po to, by posłużyć do budowy repliki, dzięki której docelowo zarówno Kraków, jak i Norymberga, będą dysponować jeżdżącym egzemplarzem tego niemal legendarnego tramwaju.

 

Wagon Zeppelin nie jest pierwszym historycznym tramwajem norymberskim, który przechodzi renowację w Krakowie. Również nie po raz pierwszy sympatycy z Niemiec bardzo dokładnie opisują cały przebieg prac. W tym celu powstała specjalna strona internetowa: https://tw144.sfnbg.de, na której znajdziemy szczegóły dotyczące projektu, opisane również po polsku. Poza ideą odnowy tramwaju, jego historią wzbogaconą o wieloma ciekawymi fotografiami, dostępne są również dokładne fotorelacje dokumentujące postępy prac. Na tym jednak nie koniec.

 

Niemieccy pasjonaci historycznych tramwajów niedawno po raz kolejny odwiedzili Kraków. Tym razem podczas wizyty nakręcili film, który zaprezentowany został zarówno przez norymberskie przedsiębiorstwo komunikacyjne VAG Nürnberg, jak i nawet w niemieckiej telewizji. Film ten dostępny jest tutaj. Na filmie tym widać osadzanie na wózkach repliki tramwaju przeznaczonego dla Niemiec. Pod koniec filmu można również zobaczyć wagon, który pozostanie w Krakowie. Widać wyraźnie, że został on doprowadzony do stanu, w jakim jeździł po naszym mieście tuż po II wojnie światowej. Pomalowano go więc w krakowskie barwy, a także zainstalowano tradycyjny odbierak prądu zamiast pałąka z rolką. Na filmie prezentowanym przez przedsiębiorstwo VAG Nürnberg można nawet zobaczyć wagon dla Krakowa w pełnej okazałości.

 

Powstanie dwóch historycznych tramwajów na podstawie jednego wagonu jest niewątpliwie jednym z najciekawszych projektów, jaki realizuje krakowskie MPK. Oba pojazdy będą jednymi z najcenniejszych, jakie niedługo znajdą się w kolekcji historycznego taboru zarówno w Krakowie, jak i w Niemczech.

 

Film prezentowany w niemieckiej telewizji dostępny jest tutaj.

 

Film udostępniony przez VAG Nürnberg dostępny jest tutaj.

 

Strona internetowa opisująca cały projekt dostępna jest tutaj.

 

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 229 gości oraz 0 użytkowników.