Aktualności

Szwedzkie Scanie odnowione w Krakowie

Dziś w zajezdni Wola Duchacka miała miejsce prezentacja dwóch odnowionych w Krakowie autobusów marki Scania, należących do szwedzkiego stowarzyszenia Svenska Omnibusfőreningen. Jednocześnie, po raz pierwszy publicznie pokazano pozyskaną ze Szwecji Scanię CR111M, która pozostanie w naszym mieście i przejdzie renowację, aby w przyszłości zasilić kolekcję historycznego taboru.

 

Autobusy marki Scania były eksploatowane na ulicach Krakowa od 1991 do 2018 roku. Jako pierwsze sprowadzone zostały używane autobusy Scania CR111 i CR112. Te pierwsze w chwili zakupu liczyły już blisko 20 lat. Mimo to, do 1997 roku kursowały po Krakowie, a później jeszcze niektóre egzemplarze wykorzystywał prywatny przewoźnik w Warszawie. Pozytywne doświadczenia zdobyte przy eksploatacji używanych autobusów ze Szwecji spowodowały, że krakowskie MPK zdecydowało się zakupić fabrycznie nowe pojazdy marki Scania. W naszym mieście znalazło się 30 przegubowych Scanii 113 ALB, 69 częściowo-niskopodłogowych Scanii 113 CLL oraz 29 w pełni niskopodłogowych Scanii Omni City. Były to pierwsze autobusy na ulicach Krakowa, zarówno częściowo, jak i w pełni niskopodłogowe.

 

Nie dziwi więc fakt, że szwedzkie stowarzyszenie Svenska Omnibusfőreningen zwróciło się do krakowskiego MPK o odnowienie dwóch posiadanych autobusów Scania CN112 i CN113. Zostały one wyprodukowane odpowiednio w 1987 i 1999 roku, przy czym ten młodszy pojazd jest ostatnim egzemplarzem tego modelu zbudowanym przez Scanię. Przez lata kursowały po ulicach Sztokholmu w przedsiębiorstwie Storstockholms Lokaltrafik. Potem trafiły do prywatnych przewoźników, by w 2013 roku zakończyć liniową eksploatację. Następnie pozyskało je szwedzkie stowarzyszenie pasjonatów historycznych autobusów.

Prezentacja odn...

Szwedzkie Scanie od pewnego czasu można było zobaczyć na ulicach Krakowa, gdy były holowane pomiędzy obiektami miejskiego operatora. W naszym mieście przeprowadzono zarówno naprawę konstrukcji pojazdów, ich wyposażenia, układu jezdnego i napędowego, a także dokonano odnowy powłoki lakierniczej. Bordowe Scanie z daleka zwracają na siebie uwagę. Szwedzcy pasjonaci autobusów byli zachwyceni efektem renowacji swoich pojazdów w Krakowie. Obie Scanie w najbliższym czasie przetransportowane zostaną do Sztokholmu, gdzie będą wykorzystywane podczas różnych okazjonalnych wydarzeń związanych z historią komunikacji miejskiej.

Odnowiony autob...
Pulpit kierowcy...
Przedział pasaż...
Odnowiony autob...
Pulpit kierowcy...
Przedział pasaż...

Na tym jednak nie koniec. Szwedzkie stowarzyszenie Svenska Omnibusfőreningen zdecydowało się bowiem przekazać do Krakowa jeden z dwóch posiadanych autobusów Scania CR111M. Właśnie tego typu pojazdy trafiły do naszego miasta jako pierwsze w 1991 roku. Po ich wycofaniu z eksploatacji, jeden egzemplarz zachowano, jednak z biegiem czasu został on pozbawiony wielu elementów, co praktycznie przekreśliło szanse na jego przywrócenie do ruchu. Pozyskana bezpośrednio ze Szwecji Scania CR111M pochodzi z 1978 roku i była użytkowana przez jednego z operatorów realizujących przewozy dla Storstockholms Lokaltrafik do początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Później został odsprzedana prywatnemu użytkownikowi, który przez kilka lat eksploatował ją jako ruchome kino. W ostatnich latach pozyskało ją szwedzkie stowarzyszenie miłośników historycznych pojazdów. Autobus wymaga remontu, jednak jest w miarę kompletny i przede wszystkim sprawny. W związku z tym jego renowacja powinna być łatwiejsza. Być może zobaczymy go odnowionego w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej już w przyszłym roku.

Autobus Scania ...
Wnętrze autobus...
Tył autobusu Sc...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 219 gości oraz 1 użytkownik.