/** */

Aktualności

Rozpoczął się 21. sezon Krakowskiej Linii Muzealnej

Dzisiaj rozpoczął się 21. sezon Krakowskiej Linii Muzealnej. W pierwszym dniu wszyscy chętni mogli przejechać się dwoma historycznymi składami tramwajowymi. Pierwszy z nich poprowadził najstarszy krakowski wagon tramwajowy SN1 - 37. Drugi pociąg składał się natomiast z wagonów pochodzących z Warszawy, Krakowa i Poznania.

 

Kolejny sezon Krakowskiej Linii Muzealnej zainaugurował skład SN1+PN3 - 37+555, prowadzony najstarszym czynnym krakowskim wagonem tramwajowym, pochodzącym z 1912 roku. Niestety, pewną tradycją stało się, że nie wyjechał on w pierwszy kurs punktualnie. Tramwaj zablokowany został przez nieprawidłowo zaparkowany pojazd na skrzyżowaniu ulicy Dajwór i św. Wawrzyńca. Po kilkunastu minutach oczekiwania, udało się udrożnić torowisko i historyczny pociąg wyruszył w trasę. Skład ten wykonał w sumie trzy kółka na linii 0.

Skład SN1+PN3 -...

Na tym oczywiście nie koniec. Największą dzisiejszą atrakcję stanowił niezwykły, kolorowy trójskład, złożony z wagonów generacji N, pochodzących z trzech miast. Wóz silnikowy N numer 607 wypożyczono z Warszawy. Do niego dołączono krakowską doczepę ND numer 502 oraz poznańską doczepę ND numer 436. Każdy z wagonów posiada barwy charakterystyczne dla swojego miasta. Stąd pierwszy tramwaj jest czerwony, drugi niebieski, natomiast trzeci zielony. Wszystkie trzy wozy odnowione zostały w wersji z przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Posiadają więc małe, uchylane okna oraz niesymetryczny wywietrznik na ścianach czołowych. Kolorowy trójskład kursował na linii 0 przez cały dzień.

Skład N+ND+ND -...
Skład N+ND+ND -...
Skład N+ND+ND -...
Skład N+ND+ND -...
Skład N+ND+ND -...
Skład N+ND+ND -...

W pierwszym dniu funkcjonowania, Krakowska Linia Muzealna kursował po zmienionej trasie, w obu kierunkach przez Plac Wszystkich Świętych, chociaż zmiana ta była częściowa. Ze względu na Wielką Paradę Smoków, oba historyczne składy przejechały również przez ulicę Basztową. Od kolejnej niedzieli, linia 0 będzie już kursować tradycyjną trasą przez plac Wszystkich Świętych w kierunku Cichego Kącika oraz przez ulicę Basztową w kierunku Dajworu.

 

Na koniec jeszcze przypomnienie, jakie atrakcje czekają nas w trakcie tegorocznego sezonu Krakowskiej Linii Muzealnej. Linia 0 będzie bowiem funkcjonować we wszystkie niedziele do 24 września oraz 15 sierpnia. Dodatkowo, w niedziele: 11 czerwca, 30 lipca i 3 września na ulice Krakowa wyjedzie linia tramwajowa numer 15, która kursować będzie po trasie: Cichy Kącik - Podwale - Basztowa - Lubicz - aleja Powstania Warszawskiego - aleja Pokoju - aleja Jana Pawła II - aleja Solidarności - Ujastek Mogilski - Igołomska - Pleszów. Oprócz tego, po raz pierwszy uruchomiona zostanie trzecia linia obsługiwana zabytkowym taborem. W niedziele 2 lipca i 13 sierpnia funkcjonować będzie linia numer 23, która powróci na swoją historyczną trasę sprzed kilkunastu lat: Borek Fałęcki - Zakopiańska - Wadowicka - Kalwaryjska - Limanowskiego - Wielicka - Teligi - Nowy Bieżanów. Kursy realizowane w kierunku Borku Fałęckiego będą prowadzić przez ulicę Rzemieślniczą oraz teren zajezdni Podgórze. Dzięki temu, pasażerowie będą mogli zobaczyć podgórską zajezdnię z okien historycznych tramwajów, a także przejechać się nieużywanym liniowo torowiskiem w ulicy Rzemieślniczej. Miłośnicy historycznych autobusów powinni sobie natomiast rezerwować czas w niedziele: 25 czerwca, 23 lipca, 15 sierpnia i 10 września. Wówczas będą uruchamiane specjalne linie autobusowe, obsługiwane zabytkowymi pojazdami. Ponadto, w niedzielę 25 czerwca poza kursami historycznych autobusów, zostanie przygotowana dodatkowa niespodzianka – w rejonie pętli autobusowej Kurdwanów zorganizowana będzie wystawa zabytkowych pojazdów technicznych z kolekcji krakowskiego MPK. Tegoroczny sezon Krakowskiej Linii Muzealnej zapowiada się więc wyjątkowo ciekawie i każdy znajdzie coś dla siebie.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 179 gości oraz 1 użytkownik.