/** */

Aktualności

Pociągi 2x105Na powróciły na linie 6 i 20

Dziś zaszły kolejne zmiany w tramwajowym rozdziale taboru w trakcie tegorocznych wakacji. Do obsługi linii 6 i 20 ponownie skierowano składy 2x105Na. Dzięki temu, na miasto mogły powrócić składy E1+c3 z obu krakowskich zajezdni.

 

W trakcie tegorocznych wakacji często dochodzi do zmian w tramwajowym rozdziale taboru. Z początkiem lipca korekty te były korzystne dla pasażerów. Przez pierwszą połowę miesiąca, po Krakowie niemal codziennie kursowały wyłącznie niskopodłogowe tramwaje. Niestety, wraz ze spadkiem temperatury, krakowskie MPK zaczęło przywracać wysokopodłogowe pojazdy do obsługi wybranych linii.

 

Z początkiem tego tygodnia zaszły kolejne zmiany w rozdysponowaniu tramwajów. Były one związane z przywróceniem ruchu po ulicy Mogilskiej i Grzegórzeckiej, a także wyłączeniem torowiska w ciągu tunelu pod Dworcem Głównym. Dwa składy 2x105Na skierowano tylko do obsługi szczytowej linii 49, natomiast pociągi E1+c3 z zajezdni Nowa Huta w ogóle nie wyjeżdżały na miasto. Na linii 13 w pierwszej połowie wakacji kursowały natomiast tylko składy 2x105Na. Dopiero w sierpniu zaczęły być na nią ponownie kierowane pociągi E1+c3. Sytuacja ta nie mogła jednak trwać zbyt długo.

 

Od dziś wprowadzono kolejne zmiany. Składy 2x105Na z nowohuckiej zajezdni pojawiły się na dwóch brygadach linii 6. Z kolei dwa składy 2x105Na z zajezdni Podgórze skierowano na linię 20. Szczególnie w tym drugim przypadku wysokopodłogowego taboru nie było na tej linii od dawna, natomiast krakowskie MPK od wielu tygodni wymieniało kolejne wozy EU8N na znacznie bardziej komfortowe i pojemniejsze wagony Bombardier NGT6. Teraz niestety nastąpił duży krok w tył. Dzięki temu jednak, można było wysłać dwa składy E1+c3 z zajezdni Nowa Huta na linię 49, natomiast zajezdni Podgórze zaczęła kierować dwa pociągi wiedeńskie do obsługi brygad szczytowych linii 13.

 

Krakowskie MPK tłumaczy konieczność wysyłania wysokopodłogowych tramwajów do ruchu potrzebą utrzymywania ich w pełni sprawności. Wielodniowy postój pojazdów mechanicznych, zwłaszcza pod chmurką, nigdy im nie służy. W większości miast na świecie wyskopodłogowy tabor wyjeżdża jednak na miasto tylko w godzinach szczytu, obsługując kursy lub też linie szczytowe. Idealnym kandydatem do obsługi wysokopodłogowymi tramwajami byłaby linia 49. Dzisiaj jednak na 3 z 5 brygad kursowały na niej niskowejściowe wozy EU8N.

 

Na koniec warto przypomnieć, że składy 3x105Na niezmiennie kierowane są na linie 22 i 52, natomiast wozy E1 solo można zobaczyć na wybranych brygadach linii 16 i 21.

Skład 2x105Na n...
Skład E1+c3 num...
Skład 2x105Na n...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 242 gości oraz 1 użytkownik.