/** */

Aktualności

Solaris Urbino 12 Mild Hybrid IV na testach w Krakowie

Wczoraj testy w Krakowie rozpoczął kolejny autobus. Tym razem jest to Solaris Urbino 12 Mild Hybrid IV, który już gościł w naszym mieście w ubiegłym roku w Kolejach Małopolskich. Tym razem trafił do krakowskiego MPK. W naszym mieście będzie przebywał przez najbliższe cztery tygodnie.

 

Prezentowany pojazd wyprodukowany został w 2022 roku i jest tak zwaną "miękką hybrydą". Autobus, poza silnikiem spalinowym, posiada również wspomagający silnik elektryczny. Podczas jazdy na wybiegu i przy hamowaniu działa on jak prądnica, wytwarzając prąd i magazynując go w akumulatorach. Zgromadzona energia wykorzystywana jest przy kolejnym ruszaniu, wspomagając silnik spalinowy i ograniczając zużycie paliwa. Testowany Solaris Urbino 12 Mild Hybrid jest autobusem dwunastometrowym, w pełni niskopodłogowym, wyposażonym w dwoje dwuskrzydłowych drzwi. Na pokład może zabrać 86 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących. Pojazd ten może pochwalić się kilkoma ciekawymi rozwiązaniami. Nie posiada między innymi żadnych lusterek wstecznych. W zamian zainstalowane są kamery oraz monitory, na których kierowca obserwuje sytuację zarówno na zewnątrz pojazdu, jak i w jego środku. Poza tym wyposażony jest tylko w dwie pary dwuskrzydłowych drzwi oraz system obserwacji „martwego pola”.

 

Autobus ten gościł w Krakowie jesienią ubiegłego roku. Wówczas testowały go Koleje Małopolskie na linii A7, kursującej z Podłęża przez Niepołomice do Proszowic. Relację z tamtych testów można zobaczyć tutaj. Teraz pojazd ten trafił do krakowskiego MPK. Został przydzielony do zajezdni Płaszów, gdzie otrzymał numer PU698. Wczoraj po raz pierwszy wyjechał do obsługi linii 128, kursującej po trasie Zajezdnia Płaszów – Prądnik Czerwony. Dzisiaj natomiast skierowano go do obsługi przyspieszonej linii aglomeracyjnej numer 307. Solaris Urbino 12 Mild Hybrid ma przebywać w naszym mieście przez cztery tygodnie.

 

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 193 gości oraz 1 użytkownik.