/** */

Aktualności

Otwarto oferty w przetargu na nowego Operatora KMK

Dziś miało miejsce otwarcie ofert w drugim postępowaniu na Świadczenie przewozów autobusowych w publicznym transporcie zbiorowym na sieci komunikacyjnej obejmującej obszar Miasta Krakowa i Gmin będących stronami zawartych Porozumień Międzygminnych. W odróżnieniu od pierwszego przetargu, tym razem złożona została jedna oferta.

 

Przypomnijmy, że w marcu bieżącego roku ogłoszono pierwszy przetarg na Świadczenie przewozów autobusowych w publicznym transporcie zbiorowym na sieci komunikacyjnej obejmującej obszar Miasta Krakowa i Gmin będących stronami zawartych Porozumień Międzygminnych w okresie od 01.08.2024 r. do 31.07.2034 r. Wybrany w postępowaniu operator miał przejąć nie tylko obsługę linii, na których obecnie kursują autobusy firmy Mobilis sp. z o.o., ale również otrzymać kolejne linie, w tym dwie zupełnie nowe - jedną z Nowego Kleparza na Żabiniec i drugą z Mydlnik przez Wolę Justowską na Salwator. W sumie do wzięcia była pula wynosząca około 9,7 miliona wozokilometrów, do obsługi której trzeba było przeznaczyć co najmniej 151 pojazdów. Zamawiający zakładał przeznaczenie na realizację zamówienia kwoty 1 423 319 523 zł. Pomimo dużego zainteresowania udziałem w postępowaniu i udzielenia odpowiedzi na ponad 500 pytań, ostatecznie nikt nie złożył oferty. W rezultacie trzeba było unieważnić konkurs i ogłosić go ponownie.

 

Drugi przetarg ogłoszony został w dniu 14 lipca bieżącego roku. Początkowo wyznaczono termin składania ofert na dzień 11 sierpnia. W międzyczasie odwołanie złożyła firma Mobilis Sp. z o.o. Ostatecznie udało się doprowadzić do otwarcia ofert dzisiaj, czyli w dniu 21 sierpnia. Złożona została tylko jedna oferta, właśnie przez firmę Mobilis Sp. z o.o., która realizuje przewozy w ramach Komunikacji Miejskiej w Krakowie od 2008 roku. Tym razem Operator ten zaproponował kwotę 150 958 437,26 zł za realizację przewozów w pierwszym roku funkcjonowania. Tymczasem Zamawiający przewidział na realizację zadania na przestrzeni 10 lat kwotę 1 383 802 894,00 zł brutto. Widać więc wyraźnie, że kwota przeznaczona na sfinansowanie kontraktu, będzie musiała być zwiększona lub też postępowanie zostanie unieważnione.

 

Wybrany Operator przejmie obsługę 29 linii, w tym dwóch zupełnie nowych. Do obsługi będzie musiał pozyskać 151 pojazdów, w tym co najmniej 46 zero lub niskoemisyjnych. Wśród nich będą autobusy klasy mini, midi, standardowe oraz wielkopojemne. Praca na liniach rozpocznie się 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Pierwotny termin rozpoczęcia obsługi planowany od dnia 1 sierpnia 2024 roku jest więc w tej chwili nierealny.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 213 gości oraz 1 użytkownik.