/** */

Aktualności

Funkcjonowanie Komunikacji Miejskiej w Krakowie we wrześniu 2023 roku

Tegoroczne wakacje dobiegają końca. Już niedługo dzieci ponownie pojawią się w szkołach, a wraz z nimi na ulice powróci pełna oferta Komunikacji Miejskiej w Krakowie. W tym roku dodatkowo z początkiem września uruchomiona zostanie nowa trasa tramwajowa do Górki Narodowej, w rezultacie czego wprowadzonych zostanie szereg zmian.

 

Szkolne rozkłady jazdy w komunikacji autobusowej powrócą od soboty 2 września, natomiast w komunikacji tramwajowej od poniedziałku 4 września. Od tego samego dnia, tramwaje zaczną liniowo docierać do nowej pętli na Górce Narodowej. Jednocześnie, wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji autobusowej, związane z uruchomieniem nowej trasy tramwajowej.

 

Od dnia 2 września zmienią się rozkłady jazdy większości linii autobusowych. Dla części z nich, wprowadzony zostanie nowy moduł częstotliwości kursowania. Najważniejsze linie w mieście będą odtąd kursować co 15 minut w godzinach szczytu i co 20 minut poza godzinami szczytu. Wyjątek stanowić będzie linia 179, która z przystanków odjeżdżać będzie co 7,5 minuty w godzinach szczytu i co 10 minut poza godzinami szczytu. W tym samym dniu z krakowskich ulic zniknie linia 154. Zamiast niej uruchomiona zostanie nowa linia wspomagająca 420 z osiedla Tonie, która wraz z linią 120 będzie docierać do pętli Nowy Kleparz. Obie linie pojadą co 30 minut w szczycie i co 40 minut poza godzinami szczytu, tworząc wspólny takt odpowiednio co 15 i 20 minut. Jednocześnie, na swoje stałe trasy powrócą wybrane linie autobusowe. Linia 164 ponownie zacznie kursować przez ulicę Puszkarską w obu kierunkach, natomiast linie 125, 163 i 425 będą docierać na Złocień przez ulicę Agatową. Dodatkowo, linia 125 zostanie przedłużona do pętli Rżąka. Skończą się także nocne prace w tunelu Trasy Łagiewnickiej, dzięki czemu linie 196 i 608 powrócą na swoje stałe trasy. Dodatkowo, dojdzie do zamiany linii 501 i 511 w rejonie pętli Chełmońskiego. Linia 501 będzie objeżdżać przez ulicę Chełmońskiego, natomiast linia 511 pojedzie prosto ulicą Stawową.

 

W tym samym dniu rozpocznie się przebudowa trasy tramwajowej na Salwator, o czym pisałem już kilka dni temu tutaj. Przypomnijmy, że w związku z tym linia 1 zostanie skierowana do pętli Cichy Kącik. Z linii 2 i 6 powstanie zastępcza linia tramwajowa 72, która kursować będzie z Cmentarza Rakowickiego na Mały Płaszów P+R. Linia 109 będzie przejeżdżać przez ulicę Królowej Jadwigi i Emaus na Cichy Kącik, linia 502 zostanie przedłużona do Placu na Stawach, natomiast linie aglomeracyjne, kończące dotychczas trasę na Salwatorze, przekierowane będą do pętli Osiedle Podwawelskiego. Dodatkowo, nastąpi zmiana trasy linii 300, która pojedzie z Osiedla Podwawelskiego do Kraków Airport przez ulicę Królowej Jadwigi, zatrzymując się jedynie na Chełmie.

 

Od dnia 4 września pasażerów czekają kolejne zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie. W tym dniu przywrócone zostaną częstotliwości kursowania komunikacji tramwajowej co 5, 7,5 i 15 minut. Wszystkie linie tramwajowe będą kursować z tą samą częstotliwością, co przed wakacjami. Jednocześnie, przywrócony zostanie ruch we wszystkich relacjach na Rondzie Mogilskim oraz w tunelu tramwajowym. W tym samym dniu uruchomiona zostanie nowa trasa tramwajowa do Górki Narodowej. W związku z tym, linie 18 i 50 przedłużone zostaną do nowej pętli, przy czym na razie pasażerów będą wozić tylko do przystanku "Papierni Prądnickich". Na samej pętli wciąż trwają bowiem prace budowlane. Jednocześnie, po wielu miesiącach przerwy przywrócona zostanie linia 5, która kursować będzie na skróconej trasie Krowodrza Górka - Wańkowicza. Do pętli Krowodrza Górka przedłużona zostanie też linia 19. Oprócz zmian w komunikacji tramwajowej, w tym dniu wprowadzone zostaną dalsze zmiany w komunikacji autobusowej. Linia 164 skierowana zostanie do pętli Mydlniki Wapiennik P+R. Będzie tam docierać od poniedziałku do soboty. W dni świąteczne będzie natomiast kończyć trasę na pętli w Bronowicach. Uruchomiona będzie też nowa linia przyspieszona 513, która połączy Krowodrzę Górkę przez ulicę Prądnicką i aleje Trzech Wieszczów z pętlą Miejskie Centrum Opieki. Dzięki temu, linia 144 zostanie wyprostowana i nie będzie już zajeżdżać pod Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 243 gości oraz 1 użytkownik.