/** */

Aktualności

Trasa na Górkę Narodową czeka na pierwszych pasażerów

Nowa trasa tramwajowa na Górkę Narodową czeka na pierwszych pasażerów. W poniedziałek wieczorem i dzisiaj popołudniu po najnowszym torowisku w naszym mieście przejechały pierwsze tramwaje. W najbliższy poniedziałek 4 września, po raz pierwszy z pasażerami, pojadą tu linie tramwajowe numer 18 i 50.

 

Trasa tramwajowa na Górkę Narodową jest jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji transportowych przez mieszkańców w naszym mieście. Budowa torowiska rozpoczęła się w lipcu 2020 roku. Przez kolejne trzy lata wykonawca prac musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, wśród których niewątpliwie największym było przygotowanie końcowej pętli tramwajowo-autobusowej wraz z wielopoziomowym parkingiem. Zresztą obecnie gotowa jest właśnie cała trasa poza pętlą, na której roboty potrwają jeszcze kilka tygodni. Niemniej, w ostatnim czasie udało się wykonać na pętli pełny układ torowy. Dzięki temu możliwe było odbycie jazd testowych i rozpoczęcie liniowej eksploatacji.

 

Jako pierwszy na nową pętlę Górka Narodowa w poniedziałkowy wieczór w dniu 28 sierpnia około godziny 22:00 dotarł wóz Stadler Tango Lajkonik II numer RY875. Godzinę później całą trasę pokonał wóz PESA 2014N numer RG902. Ponieważ pierwsze jazdy testowe zakończyły się pozytywnym wynikiem, dzisiaj można było odbyć kolejne przejazdy. Najpierw po nowym torowisku przemieszczał się wóz Stadler Tango Lajkonik numer RY832. Po nim natomiast z prezydentem Andrzejem Kuligiem i towarzyszącymi mu dziennikarzami przejazd odbył wóz Stadler Tango Lajkonik II numer RY875.

 

Od poniedziałku 4 września z nowego torowiska skorzystają linie tramwajowe numer 18 i 50. Pasażerowie będą mogli dotrzeć do przedostatniego przystanku "Papierni Prądnickich". Przejazd ostatniego odcinka do pętli na Górce Narodowej będzie odbywał się bez pasażerów. Również wsiadanie do tramwajów będzie możliwe dopiero na przystanku "Papierni Prądnickich". Tabor obsługujący nową trasę będzie raczej monotonny. Dominować będą bowiem wozy PESA 2014N i Stadler Tango Lajkonik, uzupełniane ewentualnie przez wagony Bombardier NGT8.

Wagon Stadler T...
Przystanek Papi...
Przystanek dla ...
Przystanek Boci...
Przystanek Górn...
Pod kładką dla ...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 200 gości oraz 1 użytkownik.