/** */

Aktualności

Trzy nowe linie w Wieliczce

Wielicka Komunikacja Wewnątrzgminna właśnie rozszerzyła się o trzy nowe połączenia autobusowe. Od dziś funkcjonują linie: C1 do Chorągwicy, K1 do Koźmic Wielkich oraz P1 do Podstolic. Ich obsługę powierzono wyłonionej w postępowaniu przetargowym firmie Michalus z Dziekanowic, która w związku z tym pozyskała trzy autobusy Iveco Crossway 12 LE City.

 

Przypomnijmy, że pierwsze linie autobusowe funkcjonujące w ramach Wielickiej Komunikacji Wewnątrzgminnej uruchomione zostały w październiku 2018 roku. Do ich obsługi utworzono Wielicką Spółkę Transportową, która zakupiła 13 autobusów różnej wielkości, od mikrobusów po pojazdy dwunastometrowe. W tej chwili obsługuje ona 10 linii. Mieszkańcy cały czas oczekują jednak rozszerzania siatki połączeń. Gminna Wieliczka planuje zakup kolejnych autobusów. Obecnie jednak Wielicka Spółka Transportowa nie byłaby w stanie obsłużyć dodatkowych połączeń. Z tego względy zdecydowano się przekazać obsługę trzech linii do prywatnego operatora. Przetarg na przewozy w okresie od 1 września do 31 grudnia 2023 roku wygrała firma Michalus z Dziekanowic, która od wielu lat obsługuje między innymi Autobusowe Linie Dowozowe do pociągów Kolei Małopolskich w Wieliczce.

 

Dzięki temu, od 1 września na terenie gminy Wieliczka uruchomione zostały trzy nowe linie:

 

  • linia C1 Wieliczka Centrum - Rożnowa, Mietniów, Chorągwica, Sułów - Biskupice, realizująca 16 kursów w dni powszednie i 8 kursów w dni wolne;
  • linia K1 Wieliczka Centrum - Rożnowa, Pawlikowice, Koźmice Małe - Koźmice Wielkie Szkoła, realizująca 16 kursów w dni powszednie i 8 kursów w dni wolne;
  • linia P1 Wieliczka Miasto - Krzyszkowice, Grabówki - Podstolice, realizująca 12 kursów w dni powszednie.

 

Warto zwrócić uwagę, że linia P1 jest pierwszą wielicką linią autobusową, która nie kończy trasy na pętli Wieliczka Centrum, zlokalizowanej przy przystanku kolejowym Wieliczka Rynek-Kopalnia. Dociera natomiast na pętlę we wschodniej części miasta, gdzie zawracały dotychczas wyłącznie autobusy Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Wszystkie trzy nowe linie są odpowiedzią na wnioski mieszkańców, zgłaszane na przestrzeni ostatnich miesięcy. W przypadku Podstolic chodziło o wzmocnienie oferty przewozowej w związku z wycofaniem się prywatnego przewoźnika z obsługi tej miejscowości. Linia ta ma ponadto dowozić uczniów z różnych części Wieliczki do szkoły przy ulicy Jedynaka oraz uzupełnić obsługę Krzyszkowic, gdzie we wrześniu 2019 roku funkcjonowała już linia K1, ale została wówczas zlikwidowana w związku z niewielkim zainteresowaniem pasażerów. Celem funkcjonowania linii C1 jest zapewnienie dojazdu mieszkańców Chorągwicy w kierunku Sułowa i Biskupic. Linia K1 ułatwi natomiast dojazd do szkoły w Koźmicach.

 

Firma Michalus z Dziekanowic do obsługi nowych linii sprowadziła z Niemiec trzy autobusy Iveco Crossway 12 LE City. Chociaż pojazdy są używane, pochodzą z 2015 roku i wcześniej były eksploatowane w Austrii, prezentują się niezwykle dobrze. Zostały pomalowane w jaskrawo-zielone barwy Wieliczki, a także obklejone w identyczny sposób. Również wnętrze wygląda całkiem nieźle. Pojazdy te wydaję się być nawet lepiej dostosowane do przewozów pomiędzy poszczególnymi miejscowościami na terenie gminy Wieliczka, niż typowo miejskie autobusy, będące w posiadaniu Wielickiej Spółki Transportowej. Wozy pozyskane przez firmy Michalus spełniają normę emisji spalin EURO 6, posiadają automaty biletowe czy klimatyzację przedziału pasażerskiego. Są też przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Przednia część pojazdów, gdzie znajdują się wszystkie drzwi, jest bowiem niskopodłogowa.

 

Podpisana umowa zakłada obsługę trzech wielickich linii przez firmę Michalus do końca bieżącego roku. Sposób przygotowania pojazdów pozwala jednak sądzić, że pojazdy te dłużej zagoszczą na sieci Wielickiej Komunikacji Wewnątrzgminnej.

Autobus Iveco C...
Autobusy Iveco ...
Autobus Iveco C...
Autobus Iveco C...
Autobus Iveco C...
Wnętrze autobus...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 221 gości oraz 1 użytkownik.