/** */

Aktualności

Trasa tramwajowa na Górkę Narodową otwarta

Dziś na przystanku Pachońskiego P+R miało miejsce uroczyste oddanie do użytku nowej trasy tramwajowej do Górki Narodowej. W wydarzeniu udział wziął między innymi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Od najbliższego poniedziałku 4 września nowym torowiskiem pojadą pierwsze liniowe tramwaje.

 

Zgodnie z zapowiedziami z ostatnich miesięcy, udało się zakończyć prace przy budowie nowej trasy tramwajowej do Górki Narodowej, tak aby mieszkańcy mogli z niej skorzystać wraz z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego. Dzisiaj na przystanku Pachońskiego P+R o godzinie 11:00 miało miejsce uroczyste oddanie inwestycji do użytku. W wydarzeniu udział wziął między innymi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Następnie zaproszeni goście oraz wszyscy przybyli mieszkańcy, odbyli podróż po nowym torowisku, od przebudowanej pętli Krowodrza Górka do nowej pętli na Górce Narodowej. Jako pierwszy wyruszył wagon PESA 2014N numer RG907, natomiast tuż za nim jechał Stadler Tango Lajkonik II numer RY875.

 

Trasa tramwajowa do Górki Narodowej powstawała od lipca 2020 roku. Głównym wykonawcą inwestycji była firma Intercor Sp. z o.o., która w tym czasie wykonała 5,5 kilometra torowiska. Pod względem trudności była to jedna z najbardziej skomplikowanych inwestycji komunikacyjnych w naszym mieście. Zbudowano bowiem nowe torowisko w silnie zurbanizowanym obszarze, dodatkowo budując węzeł drogowy w ciągu ulicy Opolskiej, a także nowe przejście pod torami kolejowymi w rejonie ulicy Bociana oraz dwa obiekty mostowe dla tramwajów. Koszt inwestycji wyniósł około 600 mln złotych, przy czym dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wyniosło 184 mln zł, natomiast 38 mln zł miasto otrzymało na realizację zadania w ramach rządowego programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 r. Łączny koszt dofinansowania zewnętrznego wyniósł więc około 222 mln zł.

 

Pierwsze liniowe tramwaje pojadą na Górkę Narodową już w najbliższy poniedziałek 4 września, od wczesnych godzin porannych. Przedłużone zostaną tu linie tramwajowe: 18 z Czerwonych Maków P+R i 50 z Borku Fałęckiego. Pasażerowie w pierwszych tygodniach będą mogli dotrzeć do przedostatniego przystanku Papierni Prądnickich. Ostatni odcinek do pętli będzie się odbywał jako przejazd techniczny. Oddanie samej pętli tramwajowo-autobusowej wraz z wielopoziomowym parkingiem P+R planowane jest jesienią bieżącego roku.

Uroczyste otwar...
Wagon PESA 2014...
Tramwaje zbliża...
Najbardziej spe...
Wagon PESA 2014...
Od poniedziałku...

Komentarze  

 
+6 #1 Wypalacz Rafał 2023-09-02 21:05
Z tym zakończeniem prac to tak bez przesady, niestety do końca pozostało jeszcze całkiem sporo, nie tylko na pętli. I prace te jeszcze potrwają, może nawet kilka miesięcy.
Niepokoi też brak wyświetlaczy na przystankach, nawet tych na których były przed rozpoczęciem prac, jak "Bratysławska" czy na pętli Krowodrza Górka.
 

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 242 gości oraz 1 użytkownik.