/** */

Aktualności

Powakacyjne zmiany w komunikacji autobusowej

Od dzisiaj przywrócone zostały szkolne rozkłady jazdy w komunikacji autobusowej. Jednocześnie wprowadzono szereg zmian w funkcjonowaniu wybranych linii, związanych przede wszystkim z oddaniem do użytku układu drogowego w rejonie otwartej dzisiaj trasy tramwajowej do Górki Narodowej oraz rozpoczynającą się przebudową ciągu na Salwator.

 

Zmian w komunikacji autobusowej z początkiem tegorocznego września jest zdecydowanie więcej niż w latach ubiegłych. Główna przyczyna to oczywiście przywrócenie szkolnych rozkładów jazdy. Wraz z nimi jednak dokonano zmiany częstotliwości kursowania najważniejszych linii mieście. Autobusy, które jeszcze przed wakacjami jeździły co 12 minut w godzinach szczytu, teraz kursować będą z identyczną częstotliwością jak w ciągu wakacji, czyli co 15 minut. W zamian ma być więcej linii, które uzupełniać będą liczbę kursów na najważniejszych ciągach w mieście. Na tym jednak nie koniec zmian.

 

Do znacznej liczby zmian w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej przyczyniło się bowiem otwarcie trasy tramwajowej do Górki Narodowej. Chociaż pierwsze tramwaje pojadą po nowym torowisku w poniedziałek, już od kilku dni otwierano nowe odcinki ulic, w tym przede wszystkim cały układ drogowy pomiędzy ulicą Fieldorfa-Nila i Pachońskiego, w tym węzeł drogowy z ulicą Opolską. Właśnie tym nowym odcinkiem skierowano linie: 207, 227, 297 i 337. Co więcej, przyspieszona linia aglomeracyjna numer 337 jako jedyna będzie kursować drogą techniczną wzdłuż torowiska tramwajowego aż do ulicy Bratysławskiej, zapewniając zdecydowanie bezkonkurencyjny czas przejazdu w stosunku dla ruchu indywidualnego przy dojeździe do Nowego Kleparza.

Autobusy linii ...
Autobus Autosan...
Autobus Solaris...

Do ciekawej sytuacji doszło natomiast na ulicy Prądnickiej. Przez dwa dni bowiem pozostawiono tu funkcjonowanie dwóch mocnych, przegubowych linii. Do jutra po starej trasie kursuje linie 164 do pętli Prądnik Biały Wschód, która do wczoraj nosiła nazwę Górka Narodowa. Od poniedziałku autobus ten zostanie skierowany do pętli Mydlniki Wapiennik P+R.

Autobus Solaris...
Autobus Solaris...

Jednocześnie, już dziś uruchomiono przyspieszoną linię autobusową 513, która kursuje z Krowodrzy Górki do Miejskiego Centrum Opieki i ma przejąć funkcję podstawowego połączenia autobusowego na ulicy Prądnickiej. Dodatkowo, dzięki jej funkcjonowaniu, można było wyprostować trasę linii 144, która nie będzie już zajeżdżać pod Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu.

Autobus Solaris...
Autobus Solaris...

Również już dziś wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu linii 120. Po wielu latach przerwy powróciła ona do pętli Nowy Kleparz. W dni powszednie będzie uzupełniana przez linię wspomagającą numer 420, kursującą po skróconej trasie Nowy Kleparz - Tonie. W związku z tą zmianą, likwidacji uległa linia autobusowa numer 154.

Autobus Mercede...

Duże zmiany zaszły też w związku ze wstrzymaniem ruchu tramwajów do pętli Salwator. Rozpoczęła się bowiem długo oczekiwana przebudowa ulicy Zwierzynieckiej i Kościuszki. O ile linie aglomeracyjne, kończące dotychczas trasę na pętli Salwator, skierowano do Osiedla Podwawelskiego, o tyle do obsługi rejonu odciętego od komunikacji miejskiej przeznaczono dwie linie autobusowe: 109 i 502.

 

Linia 109 od dziś dociera z Bielan na Salwator, gdzie skręca w ulicę Królowej Jadwigi. Następnie jedzie ulicą Jaksy Grifty i Emaus do pętli Cichy Kącik. Powrót linii następuje już bezpośrednio ulicą Królowej Jadwigi. O ile po odcinku ulicy Królowej Jadwigi pomiędzy Salwatorem i aleją Focha jeszcze na początku obecnego stulecia dwukierunkowo kursowała linia 134, o tyle jest to najpewniej pierwszy przypadek kursowania pojazdów Komunikacji Miejskiej w Krakowie po ulicy Jaksy Grifity i Emaus. W tym celu wyeliminowano z tych ulic parkowanie. Mimo to, duże autobusy obsługujące linię 109 wypełniają praktycznie całą szerokość tych ulic.

Autobus AMZ Cit...
Odcinek ulicy K...
Autobus AMZ Cit...

Również linia 502 pełni funkcję "za tramwaju". Została przedłużona do Placu Na Stawach, gdzie przygotowano dla niej przystanek końcowo-początkowy. Po jego obsłużeniu, autobusy zawracają na układzie ulicznym: Komorowskiego, Kościuszki i Borelowskiego-Lelewela. W tym celu dokonano odwrócenia kierunku ruchu na ulicy Komorowskiego. Autobusy dotychczas kursowały bowiem tą ulicą w kierunku Placu Na Stawach.

Autobus Solaris...
Nowy przystanek...
Pociąg aglomera...

To oczywiście nie jedyne zmiany w komunikacji autobusowej, jakie weszły od dziś w życie. Dzisiaj dla autobusów po trzech miesiącach przerwy otwarto ulicę Agatową, dzięki czemu obsługa osiedla Złocień powróciła do normalnego stanu. Jednocześnie przedłużono linię 125 od Osiedla Rżąka. Warto wspomnieć też o wydłużeniu trasy linii 152 w Nowej Hucie, dzięki czemu autobusy jadące w kierunku centrum obsługują przystanek DH Wanda. Przez Wolę Justowską ponownie skierowana została linia na lotnisko. Autobus numer 300 w tej dzielnicy obsługuje jednak tylko przystanek Chełm. W poniedziałek natomiast na wydłużonej trasie zadebiutuje linia 176. Będzie ona kursować o około 400 metrów dalej do nowej pętli Bodzów, zlokalizowanej na ulicy Wielkanocnej. W tym przypadku nie jest to duża zmiana, jednak mieszkańcy od lat czynili starania o jej wprowadzenie w życie.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 239 gości oraz 1 użytkownik.