/** */

Aktualności

Stan prac modernizacyjnych na linii Kraków - Sosnowiec Jęzor

W naszym kraju od dłuższego czasu trwają intensywne prace związane z modernizacją najważniejszych linii kolejowych. Wśród nich są również trasy przechodzące przez Kraków. W ciągu ostatnich miesięcy odnowiono trasę do Wieliczki i Warszawy, trwają roboty na linii do Tarnowa, w najbliższym czasie powinny rozpocząć się prace na trasie do Balic. W tyle pozostaje niestety linia do Katowic, na której wciąż niewiele się dzieje.

 

Trasa Kraków - Katowice również przewidziana została do modernizacji. Dotychczas jednak niewiele się na niej działo. Pozytywnym sygnałem było niedawne ogłoszenie przetargu na remont fragmentu trasy od stacji Sosnowiec Jęzor do Katowic i dalej do Gliwic. Tymczasem na pozostałym odcinku z Krakowa do Sosnowca cisza i brak widocznych efektów prac.

 

W związku z tym kilka tygodni temu postanowiłem zwrócić się do PKP PLK S.A. z prośbą o udzielenie informacji na temat realizacji projektu "Modernizacja linii kolejowej E30, etap II odcinek Zabrze - Katowice - Kraków". Po półtoramiesięcznym oczekiwaniu w końcu otrzymałem następującą odpowiedź:

 

W odpowiedzi na Pana pytanie z dnia 18-03-2013 w sprawie modernizacji linii kolejowej z Krakowa do Sosnowca, uprzejmie informuję, że:

 

W bieżącym roku planowane jest rozpoczęcie robót budowlanych:

  • na odcinku Jaworzno Szczakowa - Sosnowiec Jęzor
  • na odcinku Trzebinia - Dulowa

 

W roku 2014 planowane jest rozpoczęcie prac na odcinkach:

  • Jaworzno Szczakowa - Trzebinia
  • Trzebinia - Krzeszowice

 

Uzyskano pozwolenia na budowę i rozpoczęto roboty budowlane na szlaku kolejowym Zabierzów - Kraków Mydlniki w 2012r. Wykonano część prac związanych z posadowieniem nowych konstrukcji wsporczych sieci trakcyjnej oraz prace kablowe. Zgodnie z założeniami prace zostały przerwane na okres trwania EURO 2012 - przywrócono dwutorowy ruch pociągów.

 

Na obecnym etapie realizowanego zadania zostały odebrane Projekty Budowlane dla odcinków:

  • Sosnowiec Jęzor - Jaworzno Szczakowa
  • Trzebinia - Krzeszowice
  • Zabierzów - Kraków Mydlniki
  • Kraków Mydlniki - Kraków Główny Towarowy

 

Pozdrawiam,

Karolina Biedroń

 

Uzyskana odpowiedź może nie jest specjalnie wyczerpującą, natomiast daje nadzieje, że modernizacja trasy do Katowic mimo problemów z wykonawcami jest prowadzona. Oby prace ruszyły jak najszybciej, nim z pociągów na tym odcinku uciekną ostatni pasażerowie.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 164 gości oraz 1 użytkownik.