/** */

Aktualności

Odjazd za 12 min

Od kilku tygodni na krakowskich pętlach możemy oglądać autobusy MPK, prezentujące na czołowych wyświetlaczach poza numerem linii i nazwą końcówki również tekst w stylu "Odjazd za xx min". Takie rozwiązanie jest jednym z wymogów w przetargu na obsługę 12 linii autobusowych. Jutro o godzinie 11:00 otwarte zostaną koperty z ofertami firm, które chcą świadczyć usługi przewozowe w naszym mieście w okresie od 1 sierpnia 2014 roku do 31 lipca 2024 roku.

 

Gdy w 2008 roku na ulice Krakowa wyjeżdżały pierwsze pojazdu firmy Mobilis, autobusy z klimatyzacją wnętrza przedziału pasażerskiego można było policzyć na palcach obu rąk. Było to właściwie tylko 6 hiszpańskich Scanii Castrosua. Natomiast wewnętrzna informacja pasażerska w autobusach praktycznie nie istniała. Dopiero w pojazdach pierwszego prywatnego przewoźnika usłyszeliśmy na stałe głos zapowiadanych przystanków, zarówno w środku jak i na zewnątrz, co również ma spore znaczenie dla osób niewidomych.

 

Obecnie, zakup autobusów z klimatyzacją jest standardem w naszym mieście, dzięki czemu w takie dni jak dzisiejszy, z przyjemnością można wejść do schłodzonego wnętrza pojazdu komunikacji miejskiej. Informacja pasażerska wciąż jednak kuleje, bo "minigolfa" ciężko nazwać optymalnym rozwiązaniem dla pasażerów. To jak i wiele innych kwestii ma szansę zmienić aktualnie trwający przetarg na przewoźnika, którego być może poznamy już jutro. W poniedziałek, 17 czerwca, o godzinie 11:00 zaplanowano bowiem otwarcie ofert w przetargu na firmę, która świadczyć będzie usługi przewozowe na liniach numer 102, 120, 138, 142, 152, 159, 168, 172, 182, 352, 482 i 502 w okresie od 1 sierpnia 2014 roku do 31 lipca 2024 roku. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pasażerowie już w przyszłym roku zyskają około 60-70 nowych autobusów cechujących się znacznie wyższym standardem, niż spora część pojazdów obecnie kursujących po Krakowie. Zauważalną zmianą będzie również większy tabor na liniach numer 102 i 168. 

 

Nim poznamy zwycięzce przetargu, pasażerowie już teraz mogą korzystać z pierwszych udogodnień, jakie ma wdrożyć nowy przewoźnik. W najnowszych Solarisach, w których system informacji pasażerskiej dostarcza firma Nova Media, kilka tygodni temu wdrożono nowy sposób informacji na pętlach, polegający na wyświetlaniu na zewnętrznym wyświetlaczu czołowym czasu pozostałego do odjazdu autobusu z końcówki. Dzięki temu, pasażerowie wchodząc na pętlę, mogą od razu stwierdzić, który pojazd odjedzie pierwszy. Nie muszą już studiować rozkładu jazdy (a za plecami właśnie odjeżdża autobus...), czy zaczepiać zdegustowanego kierowcy, który podobną informację musiał udzielić przez ostatnie 5 minut co najmniej 10 innym osobom. Rozwiązanie to już dawno można było spotkać w wielu europejskich, ale i polskich miastach. Teraz w końcu dotarło do Krakowa, dzięki przetargowi, którego zwycięzce najpewniej poznamy już jutro.

Komentarze  

 
0 #1 105 2013-06-18 12:09
Informacja głosowa w Mobilisie nie była jednak idealna - o ile świetnym pomysłem było stworzenie informacji słyszalnej na przystanku, o tyle nie rozumiem dlaczego była ona odtwarzana dopiero po zamknięciu drzwi i zaraz przed odjazdem.
Natomiast pomysł informowania o czasie pozostałym do odjazdu należy zdecydowanie pochwalić, mam nadzieję że niedługo będziemy mogli zobaczyć to we wszystkich pojazdach KMK.
 

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 234 gości oraz 1 użytkownik.