/** */

Aktualności

Wieści z TR

Mimo zakończenia montażu Bombardierów NGT8, pracownicy Stacji Obsługi i Remontów cały czas mają co robić. Są to nie tylko modernizacje składów E1+c3, ale od niedawna również wozów N8S i GT8S.

 

Obecnie dobiegają końca prace przy modernizacji składów E1+c3. W okresie od stycznia do marca bieżącego roku zakończyło się kilka przetargów, w ramach których MPK zapewniło sobie dostawy elementów niezbędnych do odnowy wiedeńskich pociągów. Dotyczyły one między innymi okien, wymiany siedzeń, elektryki czy laminatów. Ilość zamówionych części powinna starczyć na 8-9 składów E1+c3. Z tej puli jeszcze przed wakacjami zakończono modernizację składu 237+697. W trakcie wakacji wprowadzono do ruchu kolejne pociągi: 174+534, 177+537 i 179+539. W ostatnich dniach na ulice miasta powrócił zmodernizowany skład 238+698, a do ruchu szykuje się również 140+540. W TR pozostają jeszcze następujące pociągi: 141+541, 239+699 oraz 142+?. Kolejne wagony od 143 wzwyż wciąż można spotkać liniowo na mieście. Czy będą modernizowane? Na razie raczej nie. MPK nie ogłosiło bowiem w ostatnich miesiącach przetargów na kolejne podzespoły do E1+c3.

 

Patrząc za to na przetargi, w przeciągu najbliższych kilku miesięcy modernizowane będą co najmniej trzy wagony N8S (dwa z nich już od kilku miesięcy przechodzą modernizację), a także przebudowywany jest jeden GT8S na GT8N. Dodatkowo, powstanie 6 kolejnych wagonów EU8N. Trzy zmodernizowane wagony N8S otrzymają klimatyzację, będą jednokierunkowe, zyskają nowe ściany czołowe oraz otrzymają nową elektrykę, okna, laminaty siedzenia i inne. Wagon GT8S o numerze 3050 będzie na razie prototypem. Otrzyma nowy człon niskopodłogowy wyprodukowany w fabryce Autosan. Człon GT8N będzie z wyglądu niemal identyczny jak w wagonach EU8N. Różnica dotyczyć będzie zachowania dwukierunkowych właściwości wozu oraz drobnych elementów sylwetki pojazdu. Zmienią się również czoła wagonów, ale siedzenia i okna członów skrajnych pozostaną bez zmian . Prace przy tym wagonie również trwają od kilku miesięcy. Przywieziono także wspomniany nowy człon do tego wagonu do TR.

 

Równolegle prowadzone są prace przy rozbieraniu wagonów c6 oraz przystosowaniu pierwszych E6. Część E6 nadal znajduje się w krzakach w Nowej Hucie, ale prawdopodobnie już we wrześniu zapełnią one halę w TR. Oba typy wagonów posłużą do produkcji wspomnianych sześciu EU8N.

 

Na przełomie września i października na ulicach Krakowa powinny pojawić się wspomniane powyżej składy E1+c3. Pierwszy zmodernizowany N8S - 3071 wyjedzie na miasto zapewne dopiero pod koniec roku, podobnie jak GT8N - 3050. Pozostałe wozy zobaczymy już w przyszłym roku.

 

Impuls

Komentarze  

 
0 #8 krakus 2013-09-07 23:52
Modertrans przygotował dokumentację techniczną,nato miast w N8S ostatnie drzwi pozostaną pojedyncze
 
 
-2 #7 Wypalacz Rafał 2013-09-06 07:56
Pomijając sens przerabiania N8S na jednokierunkowe zastanawiam się czy w związku z likwidacją drugiej kabiny motorniczego przerobią w nich ostatnie drzwi na podwójne czy jednak pozostawią połówkę...
 
 
-1 #6 Sebastian Kudela 2013-09-05 07:58
Cytuję KW:
Czy przypadkiem GT8S nie miały być modernizowane przez Modertrans? Z tego co pamiętam powinny wówczas otrzymać jeszcze klimatyzację.

Modertrans miał przygotować tylko dokumentację techniczną, aby MPK samo mogło robić przebudowę. Cytuję Pitek_Antrop:
A nie da się do GT8S 2 niskich członów wsadzić? Byłby długi jak trzeba ;-) i 2x większy % niskości by miał :-), a że więcej przegubów, to na krakowskie pokrętne torowiska chyba nawet lepiej :P
Ale pewnie "nie da się", a może nikt na to nie wpadł :roll:

Dodatkowy wózek Jacobsa generuje duże koszty, zwłaszcza jakby niska podłoga miała iść jeszcze pomiędzy 2 niskowejściowym i członami.
 
 
-3 #5 105 2013-09-04 22:10
A jeździłby w ogóle taki długi?
 
 
0 #4 Pitek_Antrop 2013-09-04 17:17
A nie da się do GT8S 2 niskich członów wsadzić? Byłby długi jak trzeba ;-) i 2x większy % niskości by miał :-), a że więcej przegubów, to na krakowskie pokrętne torowiska chyba nawet lepiej :P
Ale pewnie "nie da się", a może nikt na to nie wpadł :roll:
 
 
-4 #3 Piotr Cholewa 2013-09-04 14:02
N8S #3082 fajnie wygląda, podobnie jak #3074, ale pozostał te szpetne dzioby są na natychmiastową modernizację!
 
 
-14 #2 Arsents 2013-09-03 22:27
Zmienione czoła wagonu GT8N , na jakie? jak #3060 to fatalnie :sad:
 
 
0 #1 KW 2013-09-03 22:14
Czy przypadkiem GT8S nie miały być modernizowane przez Modertrans? Z tego co pamiętam powinny wówczas otrzymać jeszcze klimatyzację.
 

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 331 gości oraz 1 użytkownik.