/** */

Autosan H6 - 10108

Autosany H6 eksploatowane były na krakowskich ulicach w latach 1996 - 2009. Miniaturowe autobusy zakupiono z myślą o obsłudze linii o najmniejszej frekwencji pasażerów. Po zakończeniu ich służby w naszym mieście, jeden z pojazdów tego typu o numerze BA108 został zachowany, wzbogacając kolekcję historycznego taboru krakowskiego MPK.

 

Pochodzące z Sanoka mikrobusy nie cieszyły się dobrą opinią wśród pasażerów w Krakowie. Pojazdy te zaprojektowane zostały do obsługi linii charakteryzujących się niewielką liczbą przewożonych pasażerów. Jednak podczas eksploatacji w naszym mieście, często kierowano je na trasy, na które były po prostu za małe. Stąd nie dziwi fakt, że pasażerowie nie darzyli ich sympatią. Gdy z ruchu wycofywano ostatnie wozy tego typu, nikt ich specjalnie nie żałował. Na szczęście jednak nie wszystkie Autosany zniknęły z Krakowa. Jeden z nich, pochodzący z najstarszej serii, został zachowany jako eksponat muzealny.

 

Remont autobusu Autosan H6 numer BA108 rozpoczął się niemal natychmiast po zakończeniu eksploatacji jesienią 2008 roku. Prace od początku prowadzone były w zajezdni w Bieńczycach. Mimo niewielkich rozmiarów pojazdu, remont trwał blisko dwa lata i praktycznie sprowadził się do naprawy głównej autobusiku. W czasie prowadzonych prac starano się maksymalnie przywrócić oryginalny wygląd wozu. Usunięto więc między innymi wyświetlacze, które dodane zostały w późniejszym okresie eksploatacji. Pojazd odzyskał również oryginalny numer 10108, który nosił od początku pracy w zajezdni Bieńczyce.  

 

Autobus po raz pierwszy po remoncie zaprezentowany został podczas parady z okazji 135-lecia krakowskiej komunikacji miejskiej w niedzielę 27 czerwca 2010 roku. Pojazd zachwycił swoim wyglądem. Tak dobrze nie prezentował się chyba nawet w chwili opuszczenia hal zakładów w Sanoku. Od tego czasu Autosan H6 dołączył do kolekcji zabytkowego taboru krakowskiego MPK. Przez długi czas był to najmłodszy historyczny autobus w naszym mieście.  Niestety, z tego powodu niezbyt często pojawia się przy obsłudze linii specjalnych. Wykorzystywany jest natomiast do innych okazjonalnych przewozów, podczas których przetransportować trzeba niewielką liczbę pasażerów.

Odnowiony Autos...
Autosan H6 nume...
Początek remont...
Gruntownie odno...
Autosan H6 nume...
Autosan H6 nume...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 237 gości oraz 1 użytkownik.