/** */

Jelcz M11 - 12240

Autobusy Jelcz M11 eksploatowane były na ulicach Krakowa w latach 1986 - 2001. W chwili zakończenia ich służby w naszym mieście zdecydowano o zachowaniu do celów muzealnych jednego egzemplarza. Jednak gdy po wielu latach przyszło do jego uruchomienia, podobnie jak w przypadku Ikarusa 260, lepiej było sprowadzić czynny pojazd z innego miasta.

 

W połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Jelczańskich Zakładach Samochodowych rozpoczęto montaż autobusów, których podwozie pochodziło od węgierskiego modelu Ikarus 260, natomiast nadwozie zaadaptowane zostało z produkowanych w naszym kraju licencyjnych Berlietów. Powstała hybryda, która miała być autobusem przejściowym. Pojazd określony został typem Jelcz M11. Pomimo dużej awaryjności, w samym Krakowie autobusy tego typu były eksploatowane do 25 maja 2001 roku. W innych polskich miastach wykorzystywano je w ruchu liniowym ponad dekadę dłużej.

 

W chwili wycofywania z ruchu ostatnich krakowskich Jelczy M11, zdecydowano o zachowaniu i przekazaniu jednego z nich numer BC191 do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Pojazd ten niestety do dziś pozostaje nieczynny. Tymczasem krakowskie MPK na początku 2017 roku zakupiło Jelcza M11 z ZKM Sochaczew. Pojazd ten pochodzi z 1988 roku i był jednym z ostatnich pozostających w ruchu liniowym w naszym kraju. Po dotarciu do Krakowa rozpoczęła się jego renowacja. Efekty niewątpliwie przerosły oczekiwania. Jelcz wygląda najpewniej lepiej, niż w momencie wyjścia z fabryki. Autobus otrzymał numer 12240, który wcześniej posiadał jeden z krakowskich Jelczy M11. Poza tym został pomalowany w krakowskie barwy, a na bocznych burtach naniesiono charakterystyczne logo zajezdni Bieńczyce.

 

Odnowiony pojazdy debiutował na ulicach Krakowa w dniu 24 września 2017 roku w ramach Finału Krakowskiej Linii Muzealnej, obsługując specjalnie uruchomioną na jeden dzień linię autobusową 198, na której przed laty dominowały tego typu pojazdy. Jelcz M11 uczestniczył również w wydarzeniu V Zlot Fotozajezdni i XX-lecie PSMKMS, które odbył się w nocy z 12 na 13 maja 2018 roku. Autobus niestety niezbyt często wyjeżdża na miasto. Najczęściej można go zobaczyć podczas obsługi linii w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.

Jelcz M11 numer...
Na pętli Aleja ...
Kabina kierowcy...
Przedział pasaż...
Charakterystycz...
Na tle mostu Ks...
Jelcz M11 od ty...
Jelcz M11 numer...
Jelcz M11 pod K...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 242 gości oraz 1 użytkownik.