/** */

MAN SG242 - 36001

Jest pierwszym autobusem zakupionym do naszego miasta poza Krajami Demokracji Ludowej. Do Krakowa trafił w marcu 1992 roku i pozostawał w eksploatacji aż do września 2013 roku. Oczywistym było, że autobus ten powinien zasilić zbiory historycznego taboru krakowskiego MPK. Na ulice miasta powrócił po kilkuletniej przerwie w czerwcu 2019 roku.

 

W wyniku zmian rozpoczętych w naszym kraju w 1989 roku, możliwy stał się zakup autobusów montowanych przez producentów z Europy Zachodniej. Pojazdy te były wówczas droższe niż produkowane w Polsce lub chociażby na Węgrzech. Charakteryzowały się jednak znacznie nowocześniejszymi rozwiązaniami, a jakość ich wykonania była zdecydowanie lepsza. Krakowskie MPK szybko podjęło starania o zakup pierwszego autobusu pochodzącego spoza Krajów Demokracji Ludowej. Dzięki temu, w marcu 1992 roku na ulice Krakowa wyjechał MAN typu SG242.

 

Przegubowy MAN miał być pierwszym z planowanej do zakupienia dużej serii autobusów. Niemiecki producent zrezygnował wówczas z polskiego zamówienia. Zajęty był bowiem realizacją dostaw do miast dawnych Niemiec Wschodnich. MAN SG242 pozostał więc jedynakiem, który spędził na krakowskich ulicach aż 21 lat. Więcej o liniowej eksploatacji tego pojazdu można przeczytać tutaj.

 

We wrześniu 2013 roku autobus ostatecznie zakończył liniową służbę. MPK od razu podjęło decyzję o zachowaniu pojazdu, jako historyczny. Przez kolejne kilka lat czekał on na remont, który ostatecznie zakończył się wiosną 2019 roku. Dzięki temu, w dniu 23 czerwca historyczny już MAN SG242 powrócił na ulice miasta w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej, wyjeżdżając do obsługi linii specjalnej A, kursującej z końcówki "Cracovia Stadion" do pętli "Kombinat". Autobus w ramach remontu został między innymi odmalowany, odzyskał oryginalny numer 36001, a także stracił zainstalowany w trakcie eksploatacji komplet wyświetlaczy. Od tego czasu MAN SG242 okazjonalnie pojawia się na mieście.

MAN SG242 numer...
MAN SG242 numer...
MAN SG242 numer...
Kabina kierowcy...
Przedział pasaż...
Przedział pasaż...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 214 gości oraz 1 użytkownik.