/** */

Scania 113CLL - PS001

W latach 1994 – 2018 eksploatowano w Krakowie wozy Scania 113CLL. Były to pierwsze częściowo niskopodłogowe autobusy w naszym mieście. Gdy po 24 latach ostatnie pojazdy tego typu kończyły liniową służbę, wśród nich była pierwsza Scania, którą zdecydowano się zachować do celów muzealnych.

 

Krakowskie MPK w latach 1994 - 1999 zakupiło w sumie 69 autobusów Scania 113CLL. Pierwsze trzynaście pojazdów tego typu wyprodukowanych zostało w zakładach w Szwecji. Pozostałe Scanie montowane były w polskiej fabryce w Słupsku. Wszystkie krakowskie Scanie 113CLL trafiły do zajezdni w Płaszowie, gdzie stacjonowały przez cały okres eksploatacji.

 

Autobusy marki Scania otworzyły nowy rozdział w historii krakowskiej komunikacji miejskiej. Stanowiły one pierwszą, tak liczną grupę fabrycznie nowych pojazdów, zakupionych od producenta pochodzącego z Europy Zachodniej. Scanie 113CLL były pierwszymi autobusami na ulicach Krakowa z obniżoną podłogą pomiędzy pierwszymi i drugimi drzwiami. Dzięki temu, wejście do ich wnętrza nie sprawiało problemu zarówno osobom na wózkach inwalidzkich, jak i prowadzącym wózki dziecięce. Automatyczna skrzynia biegów zapewniała bardzo płynne poruszanie się, natomiast aluminiowa konstrukcja długowieczność pojazdu. Między innymi dzięki tym zaletom, Scanie szybko zyskały sobie sympatię mieszkańców, jak również kierowców i pracowników zaplecza technicznego. Przez wiele lat stanowiły one wizytówkę krakowskiej komunikacji miejskiej, w cień odchodząc dopiero po zakupie znacznie nowocześniejszych, w pełni niskopodłogowych i klimatyzowanych autobusów.

 

Spośród 69 eksploatowanych w Krakowie Scanii 113CLL, do 2018 roku dotrwało 9 pojazdów tego typu, w tym najstarsza z 1994 roku, która była eksploatowana w ruchu liniowym bez przerwy aż 24 lata. W związku z ogłoszeniem przez krakowskie MPK wycofania z ruchu wszystkich autobusów, których silniki nie spełniają normy emisji spalin co najmniej EURO 5, los szwedzkich wozów został przesądzony. W dniu 6 października 2018 roku na dworcu Osiedle Podwawelskie miało miejsce uroczyste pożegnanie czterech modeli autobusów komunikacji miejskiej. Wśród nich była Scania 113CLL numer PS035, która od początku dnia kursowała na linii 162.

 

Tak zasłużone dla krakowskiej komunikacji autobusy nie mogły całkowicie zniknąć z ulic naszego miasta. Stąd, zdecydowano się zachować jako pojazd historyczny, pierwszą Scanię noszącą numer PS001, a wcześniej 49001. Autobus ten od początku wyróżniał się schematem malowania. Posiadał bowiem szersze białe pasy. Niestety, po remoncie przeprowadzonym na początku 2011 roku, wygląd pierwszej Scanii został ujednolicony z pozostałymi pojazdami tej marki, eksploatowanymi w Krakowie.

 

Scania 113CLL numer PS001 debiutowała w roli pojazdu historycznego w dniu 22 września 2019 roku, wyjeżdżając do obsługi specjalnej linii B, kursującej na trasie Cmentarz Olszanica - Kombinat, uruchomione w ramach Finału 17. sezonu Krakowskiej Linii Muzealnej. Od tego czasu, zabytkowa Scania powraca na ulice naszego miasta w okresie wakacji, obsługując kolejne linie specjalne, funkcjonujące podczas Krakowskiej Linii Muzealnej.

Autobus Scania ...
Autobus Scania ...
Autobus Scania ...
Autobus Scania ...
Autobus Scania ...
Wnętrze autobus...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 226 gości oraz 1 użytkownik.