/** */

Przyczepa Gottfried Lindner

Przyczepy w komunikacji autobusowej nigdy nie były popularnym rozwiązaniem na ulicach Krakowa. Pierwsze z nich pojawiły się w naszym mieście dopiero na początku lat czterdziestych ubiegłego wieku. W 2021 roku zaprezentowano odnowioną przyczepę Gottfried Lindner z 1943 roku, nawiązującą do pojazdów sprowadzonych do naszego miasta w trakcie II wojny światowej.

 

Pierwsze przyczepy autobusowe sprowadziły do Krakowa niemieckie władze okupacyjne, aby w ten sposób uzupełnić braki taborowe, będące konsekwencją trwającej wojny. W 1940 lub 1941 roku w naszym mieście pojawiły się przyczepy marki Schumann. Zostały one pozyskane wraz z autobusami austriackiej marki Gräf&Stift i pochodziły prawdopodobnie z Wiednia. W Krakowie przeznaczono je do obsługi linii kursującej pomiędzy obecną ulicą Królewską, gdzie znajdowała się niemiecka dzielnica, a szpitalem przy ulicy Prądnickiej. Część z nich została wywieziona wraz z wycofującymi się wojskami okupacyjnymi. W Krakowie pozostała jedna, która służyła do 1949 lub 1950 roku.

 

Kolejne przyczepy w Krakowie pojawiły się dopiero w 1975 roku. Były to 22 pojazdy P01, wyprodukowane przez zakłady w Jelczu w oparciu o elementy nadwozia popularnych autobusów Jelcz RTO. Jeden z taki pojazdów znajduje się również w kolekcji historycznego taboru krakowskiego MPK.

 

W 2017 roku krakowskie MPK zakupiło niezwykle rzadki egzemplarz przyczepy autobusowej wyprodukowanej w 1943 roku przez zakłady Gottfried Lindner AG w Ammendorf, tych samych, które były producentem zachowanego w Krakowie wagonu SN4 - 151. Nie są znane dokładne losy tej przyczep, jednak można przypuszczać, że dotarła ona do naszego kraju w okresie II wojny światowej lub tuż po jej zakończeniu.

 

Zachowana przyczepa charakteryzuje się bardzo prostą budową. Zamiast układu kierowniczego przedniej osi powiązanej z dyszlem, w pojeździe zastosowano sztywną obrotnicę, będącą rozwiązaniem pochodzącym z pojazdów ciężarowych. Wnętrze pozbawione jest wszelkich ozdób i elementów z metali kolorowych a dach wykonano z klepek drewnianych obitych na zewnątrz impregnowanym materiałem. Mimo to, przyczepa posiada pneumatycznie zamykane drzwi, co świadczy o jej przeznaczeniu do przewozów w ramach komunikacji miejskiej. Jej wyposażenie, w tym elementy dla pasażerów, są podobne do przyczep, jakie były eksploatowane w Krakowie w latach czterdziestych ubiegłego wieku.

 

Przyczepa mierzy 5,8 metra długości, a w jej wnętrzu przygotowano miejsca siedzące dla 23 pasażerów. Pomalowana została według oryginalnej kolorystyki, czyli w kolor kości słoniowej z niebieskim pasem pod linią okien.

 

Jej renowacja zakończyła się w 2021 roku. Po raz pierwszy została zaprezentowana w dniu 26 września podczas parady historycznych i współczesnych tramwajów i autobusów. Była wówczas holowana przez również odnowiony pojazd Pogotowia Technicznego Jelcz RTO numer 130.

Pogotowie techn...
Pogotowie techn...
Pogotowie techn...

Dane techniczne
Typ

Gottfried Lindner

Rok produkcji 1943
Długość [mm] 5800
Szerokość [mm] 2200
Wysokość [mm] 3200
Rozstaw osi [mm] 3600
Masa pojazdu [kg] 3100
Liczba miejsc siedzących 23

Przyczepa Gottf...
Wnętrze przycze...
Wnętrze przycze...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 238 gości oraz 1 użytkownik.