/** */

Solaris Urbino 12 IV electric

Wiosną 2023 roku w Krakowie gościła najnowsza wersja autobusu elektrycznego Solaris Urbino 12 IV electric. Pojazd był interesujący ze względu na posiadaną dużą pojemność baterii o pojemności ponad 500 kWh. W pierwszej kolejności został przetestowany przez firmę Mobilis, natomiast później trafił na jazdy próbne do krakowskiego MPK.

 

Prezentowany dwunastometrowy autobus elektryczny w chwili testów na ulicach Krakowa był jednym z najnowszych, które opuściły bramy zakładów Solaris Bus&Coach S.A. Został bowiem wyprodukowany w styczniu tego samego roku. Posiadał 31 miejsc siedzących i zaledwie 15 miejsc stojących. Ta nietypowa liczba pasażerów była konsekwencją ogromnej baterii akumulatorów Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 500 kWh, w jaką wyposażony został autobus. Ładowanie pojazdu mogło odbywać się zarówno poprzez złącze plug-in, jak i z użyciem pantografu. W autobusie zainstalowano system akustyczny AVAS, który imitował dźwięk silnika spalinowego przy niskich prędkościach, informując innych użytkowników ulic o zbliżaniu się do nich. Pojazd posiadał też system MobilEye Shield+, który ostrzegał prowadzącego o wystąpieniu przeszkody, na przykład pieszego lub rowerzysty w tak zwanych "martwych polach”.

 

Autobus w pierwszej kolejności był testowany przez firmę Mobilis. Otrzymał w niej numer taborowy MT806. W dniu 9 marca po raz pierwszy wyjechał do obsługi linii 103. Do 22 marca kursował jeszcze między innymi na liniach 106, 136 i 193.

Autobus Solaris...
Autobus Solaris...
Autobus Solaris...
Autobus Solaris...
Przedział pasaż...
Przedział pasaż...

Po zakończeniu testów w Mobilisie, autobus trafił do krakowskiego MPK, gdzie otrzymał numer taborowy DE698. W dniu 29 marca po raz pierwszy wyjechał do obsługi linii 169 i 469. Jego testy u miejskiego operatora trwały do 16 kwietnia.

Autobus testowy...
Autobus testowy...
Autobus testowy...

 

 

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 183 gości oraz 1 użytkownik.