/** */

Budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki

W naszym kraju po wielu latach przerwy w końcu buduje się nowe linie kolejowe. Jedna z inwestycji zrealizowana ma być w Krakowie, gdzie zaplanowano budowę niezwykle ważnej łącznicy kolejowej pomiędzy przystankami Kraków Zabłocie i Kraków Krzemionki, umożliwiającej skrócenie czasu jazdy dla pociągów zmierzających w kierunku Skawiny nawet o około 20 minut.

Czytaj więcej...

Gołdap - Żytkiejmy

Porównując stare mapy Mazur ze współczesnymi łatwo zauważyć, jak bardzo zmniejszyła się długość linii kolejowych po 1945 roku. Większość z nich została zniszczona przez wycofujących się Rosjan, którzy brali dosłownie wszystko. Po liniach tych pozostało wiele pamiątek, w tym stare nasypy, wiadukty a przede wszystkim zabudowa stacyjna. W latach 60-tych i 70-tych zapanowała moda na wędrowanie śladami starych linii kolejowych, które nazywano "szlakami połamanych semaforów".

Czytaj więcej...

Modernizacja linii kolejowej Kraków Mydlniki - Kraków Balice

Krakowski Port Lotniczy w Balicach był pierwszym lotniskiem w naszym kraju, do którego zaczęły dojeżdżać regularne pociągi pasażerskie. Do realizacji tego zadania posłużyła linia kolejowa numer 118, która wcześniej wykorzystywana była niemal wyłącznie do transportu paliwa na lotnisko oraz do bazy w Olszanicy. W 2014 roku rozpoczęła się modernizacja trasy na lotnisko, dzięki czemu do 2015 roku zmieni ona całkowicie swoje oblicze.

Czytaj więcej...

Kłodzko Główne - Wałbrzych Główny

Jest jedną z najciekawszych linii kolejowych w naszym kraju. Liczy niecałe 51 kilometrów długości, na których może pochwalić się trzema tunelami oraz ośmioma imponującymi obiektami mostowymi. Wśród nich jest najdłuższy czynny tunel kolejowy w naszym kraju oraz najwyższy most kolejowy na Śląsku. Zapraszam na fotograficzną podróż po linii kolejowej numer 286, łączącej stacje Kłodzko Główne i Wałbrzych Główny.

Czytaj więcej...

Koleje piaskowe odchodzą do przeszłości

Koleje piaskowe, stanowiące od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku nieodłączony element przemysłowego krajobrazu Górnego Śląska, powoli odchodzą do przeszłości. Do końca grudnia 2018 roku funkcjonować ma pole piaskowe "Ciężkowice", należące do Kopalni Piasku Szczakowa, z którego pociągami transportowany był piasek między innymi do śląskich kopalni.

Czytaj więcej...

Rewitalizacja linii kolejowych do Szklarskiej Poręby i Kudowy Zdrój

Przez ostatnie 25 lat obserwowaliśmy w naszym kraju ogromny regres transportu kolejowego. Na temat wyłączania z ruchu kolejowego poszczególnych tras pisano nawet prace doktorskie. W wielu regionach pociąg przestał właściwie pełnić funkcję transportu lokalnego. Działo się to wszystko w czasach, gdy niemal w całej Europie transport kolejowy przeżywa swój rozkwit. Czy w końcu i dla polskiej kolei przyszły lepsze czasy? Wygląda na to, że tak. Przynajmniej w niektórych województwach.

Czytaj więcej...

Ścinawka Średnia - Tłumaczów

Licząca osiem kilometrów linia kolejowa ze Ścinaki Średniej do Tłumaczowa i dalej do położonej obecnie na terenie Czech miejscowości Otovice została otwarta 5 kwietnia 1889 roku. Jej zadaniem miało być połączenie miasta Broumov z Nową Rudą.

 

Czytaj więcej...

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 293 gości oraz 1 użytkownik.