/** */

Most wąskotorowy w Koronowie

Będąc w rejonie Bydgoszczy warto wybrać się kilkadziesiąt kilometrów na północ do Koronowa. Znajduje się tam niezwykle okazały, najwyższy most kolei wąskotorowych w Polsce. Wprawdzie nie przejedzie już po nim żaden pociąg, jednak wciąż samemu można przyjść i zobaczyć to dzieło kolejowej inżynierii.

 

Most w Koronowie zbudowany został w latach 1894 - 1895 roku. Jego konstrukcja powstała ponad rzeką Brda. Most mierzy 120 metrów długości, a wysokości od poziomu rzeki do pomostu wynosi 18 metrów. Dzięki temu jest to największy i najwyższy most kolei wąskotorowych w naszym kraju. Na moście znajdowały się tory o prześwicie 600 mm, z których korzystały pociągi Bydgoskiej Kolei Powiatowej, poruszające się na trasie Bydgoszcz Wąskotorowa - Koronowo Wąskotorowe. Most zlokalizowany był w 23 kilometrze, licząc od strony stacji w Bydgoszczy. Obiekt składa się z trzech stalowych przęseł opartych na przyczółkach i podpartych na dwóch filarach postawionych na fundamencie ceglano-granitowym. Uwagę zwraca ażurowa konstrukcja zarówno przęseł jak i podpór.

 

Powered by JoomlaGadgets

 

Ostatni rozkładowy pociąg pasażerski przejechał po moście w 1969 roku, natomiast towarowy w dniu 31 marca 1992 roku. Później torowisko wąskotorowe rozebrano. Most jednak pozostał i służył mieszkańcom jako skrót. Z początkiem kwietnia 2011 roku doszło do osunięcia się nasypu w rejonie przyczółku od strony południowej. Stało się tak w wyniku intensywnych opadów, jakie miały miejsce w tym rejonie przez wcześniejsze pół roku. Przez pewien czas wydawało się, że historyczny most ulegnie zniszczeniu. Tak się na szczęście nie stało. Most został odnowiony, a w śladzie torowiska na odcinku od Gościeradza do Koronowa powstała ścieżka rowerowa. Od strony południowej zabezpieczono skarpę przed dalszym osuwaniem się. Na moście zainstalowano natomiast dodatkowy pomost dla pieszych i rowerzystów, w ten sposób zabezpieczając historyczną konstrukcję. Otwarcie drogi rowerowej wraz z odnowionym mostem nastąpiło 15 października 2014 roku.

 

Dzięki temu, w chwili obecnej można samodzielnie pokonać trasę dawnej kolei wąskotorowej. Do mostu można również dojść, pozostawiając samochód na parkingu przy oczyszczalni ścieków w Koronowie. Stąd wystarczy już dziesięciominutowy spacer, aby na własne oczy zobaczyć najwyższy most kolei wąskotorowych w naszym kraju.

 

Jednocześnie warto pamiętać, że nie jest to najwyższy most kolei wąskotorowych w Europie, jak to podają niektóre strony internetowe.

Most wąskotorow...
Stalowa konstru...
Wysokość mostu ...
Widok z dołu na...
Kładka dla pies...
Most wąskotorow...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 232 gości oraz 1 użytkownik.