/** */

Tramwaje w Europie

Hiszpania - Grenada

Grenada położona jest w Andaluzji, w południowej Hiszpanii. Miasto liczy 200 tysięcy mieszkańców, natomiast cała aglomeracja ponad pół miliona osób. Pierwotnie funkcjonowała tu sieć tramwajowa, która uległa likwidacji w 1974 roku. Od 2017 roku kursowanie rozpoczęła nowa trasa o charakterze szybkiego tramwaju. Łączy ona Grenadę z okolicznymi miejscowościami.

Czytaj więcej...

Austria - Gmunden

Gmunden jest niezwykle urokliwym uzdrowiskowym miasteczkiem, położonym w Alpach Salzburskich nad jeziorem Traunsee i rzeką Traun. Jedną z największych tutejszy atrakcji jest linia tramwajowa, która łączy centrum miasta ze stacją kolejową. Jest to najstarsza, do niedawna najkrótsza i wciąż najbardziej stroma linia tramwajowa Austrii.

Czytaj więcej...

Austria - Graz

Jest drugim co do wielkości miastem w Austrii. Położony na południe od Wiednia, nad rzeką Murą u podnóża Alp Styryjskich, może pochwalić się niezwykle urokliwym, historycznym centrum. Podstawę transportu miejskiego w Grazu stanowi sieć tramwajowa, która jednak z uwagi na specyficzny układ tras, nie zawsze spełnia stawiane przed nią oczekiwania.

Czytaj więcej...

Austria - Linz

Linz jest trzecim co do liczby mieszkańców miastem w Austrii, położonym w północnej części kraju nad Dunajem. Liczy niespełna 200 tysięcy ludzi. Jest stolicą kraju związkowego Górnej Austrii. Po mieście tym kursują tramwaje po torach o nietypowym rozstawie 900 mm. Miejski transport szynowy uzupełniany jest przez sieć trolejbusów i autobusów.

Czytaj więcej...

Austria - Wiedeń

Wiedeń jest stolicą Austrii, a także jednym z najpiękniejszych i największych miast w Europie. Jego rozmiary, a także sam rozmach, z jakim od wieków powstawał, wymusiły stworzenie sprawnie działającego transportu miejskiego już w dziewiętnastym wieku. Dzisiejsza sieć komunikacyjna stanowi jeden z największych i najlepiej zorganizowanych systemów w Europie.

Czytaj więcej...

Belgia - Bruksela

Bruksela jest stolicą i największym miastem Belgii, położonym w środkowej części kraju nad rzeką Zenne. Swoje siedziby mają tu między innymi: Unia Europejska, NATO i Euroatom. W mieście funkcjonuje sprawny i bardzo interesujący system transportu miejskiego, którego podstawę stanowi wzajemnie się uzupełniające metro, premetro oraz sieć tramwajowa.

Czytaj więcej...

Belgia - Gandawa

Gandawa położona jest w północno-zachodniej części Belgii. Stolica prowincji Flandria Wschodnia leży przy ujściu rzeki Leie do Skaldy. W mieście funkcjonuje sieć tramwajowa, która w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku uległa poważnym ograniczeniom. Obecnie planowany jest jednak jej intensywny rozwój.

Czytaj więcej...

Biarołuś - Mińsk

Mińsk jest stolicą Białorusi, państwa sąsiadującego z Polską od wschodu. Miasto nie może pochwalić się jakimiś szczególnymi zabytkami. Ale za to na ulicach Mińska panuje porządek, którego nie powstydziłaby się nie jedna europejska stolica, a problemy z robieniem zdjęć są tylko pod pałacem prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Czytaj więcej...

Bośnia i Hercegowina - Sarajewo

Sarajewo jest stolicą Bośni i Hercegowiny. Szacuje się, że w miasto zamieszkuje obecnie około 305 tys. ludzi. Mimo burzliwej historii, tej najbardziej współczesnej, w Sarajewie wciąż zobaczyć można niezwykłe połączenie kultury europejskiej z pochodzącym z Bliskiego Wschodu orientalizmem.

Czytaj więcej...

Belgia - Antwerpia

Antwerpia jest najludniejszym miastem w Belgii. Liczy ponad 500 tysięcy mieszkańców. Funkcjonuje tu największy port morski w kraju i drugi co do wielkości w Europie. Podstawę tutejszego systemu transportu miejskiego stanowi tramwaj, którego wiele odcinków na przestrzeni ostatnich lat zostało sprowadzone pod ziemię.

Czytaj więcej...

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 325 gości oraz 1 użytkownik.