Wydarzenia

VII Festiwal Kolej w Miniaturze Sosnowiec 2023 - 18-19.03.2023

Po raz kolejny sympatycy modeli kolejowych zawitali do Sosnowca, by uczestniczyć w VII Festiwalu Kolej w Miniaturze. I tym razem nie zabrakło dobrze znanych atrakcji, wśród których była wielka makieta modułowa w skali H0. Pojawiły się też nowości, a sam Festiwal odwiedziło jeszcze więcej zwiedzających niż ostatnio.

 

Festiwal Kolej w Miniaturze organizowany jest w Sosnowcu od 2016 roku. Co roku miłośnicy miniaturowych pociągów spotykają się w stolicy Zagłębia. Wyjątek stanowiły lata 2020 - 2021, gdy z powodu pandemii choroby Covid-19, impreza nie mogła się odbyć. Rok temu powróciła jednak i od tego czasu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2023 roku nie zabrakło zarówno odwiedzających, jak i kilku dodatkowych atrakcji. Wydarzenie ponownie zorganizowane zostało w budynku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, przy ulicy Jana Kilińskiego 31, tuż obok kolejowego Dworca Głównego.

Budynek Centrum...
Plan z rozmiesz...

Jak co roku, największym zainteresowaniem cieszyła się wielka, modułowa makieta kolejowa w skali H0, ustawiona w sali gimnastycznej. Składała się ona tym razem z 8 stacji i setek metrów szlaku kolejowego, po którym cały czas poruszały się miniaturowe pociągi. Tradycyjnie były one obserwowane przez setki zwiedzających. Wśród nich większość stanowiły modele polskich pociągów, w tym wydanych niedawno miniatur jednostki EN57, czy lokomotyw SU46.

Miniaturowy poc...
Jedna ze stacji...
Wielka makieta ...
Mijanka dwóch p...
Wydłużony model...
Miniaturowe poc...

Oprócz wielkiej makiety modułowej, w sali gimnastycznej prezentowane były mniejsze makiety oraz wystawa legendarnych pociągów. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak miniaturowa makieta kolei wąskotorowej w skali H0. Plątanina torów na małej powierzchni robiła ogromne wrażenie. W ruch miniaturowych pociągów wąskotorowych można było wpatrywać się bez końca.

Niezwykle cieka...
Na lewej części...
Po drugiej stro...
Dioramy kolei k...
Wystawa legenda...

Pozostałe atrakcje tradycyjne zgromadzone zostały w pomieszczeniach na całym parterze budynku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. W poszczególnych salach można było zobaczyć makiety w skali I i G. Dostępne były też symulatory lokomotywy EU07 i jednostki EN57. Nie zabrakło warsztatów modelarskich oraz makiety, na której każdy mógł spróbować swoich sił przy prowadzeniu miniaturowych pociągów. W jednej z sal można było również zobaczyć z bliska prawdziwe sygnalizatory kolejowe oraz poznać podstawowe zasady sterowania ruchem pociągów.

Wystawa kolei o...
Piękny model lo...
Wystawa miniatu...
Wystawa modeli ...
Wystawa pociągó...

Po raz pierwszy, atrakcje przygotowano też na pierwszym piętrze budynku. Była tu zlokalizowana makieta z amerykańskimi pociągami, a także zaprezentowano modele polskich pociągów, wykonane z klocków Lego.

Wystawa pociągó...
Wystawa pociągó...
Makieta kolejow...
Miniatury polsk...

W ramach Festiwalu ponownie nie zabrakło giełdy modelarskiej oraz stoisk z publikacjami i akcesoriami kolejowymi. Tradycyjnie były one ustawione wzdłuż długich korytarzy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Organizatorem VII Festiwalu Kolej w Miniaturze po raz kolejny było Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Katowicach oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.

 

W 2023 roku ponownie można było dotrzeć na VII Festiwalu Kolej w Miniaturze historycznymi wagonami tramwajowymi i autobusem. W ramach promocji w dniach 12 - 19 marca do obsługi dwóch brygad linii 26, kursującej na skróconej trasie Milowice Pętla - Pogoń Akademiki w Sosnowcu, skierowano historyczne wagony tramwajowe: 105N numer 338 i 13N numer 308. Oprócz tego, w dniach 18 i 19 marca na trasie Katowice - Sosnowiec kursował Ikarus 280, przewożąc pasażerów za darmo. Podróż wszystkimi historycznymi pojazdami tradycyjnie cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Wagon 13N numer...
Wagon 105N nume...
Autobus Ikarus ...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 157 gości oraz 1 użytkownik.