/** */

Wydarzenia

Dzień Dziecka w zajezdni Podgórze - 28.05.2023

W niedzielę 28 maja w zajezdni Podgórze przygotowana została tradycyjna impreza z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Atrakcji nie zabrakło zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych. Zwłaszcza, że po raz kolejny otwarte zostały bramy Stacji Obsługi i Remontów, w której można było zobaczyć aktualnie odnawiane wagony tramwajowe.

 

Dzień Dziecka organizowany przez krakowskie MPK od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i to nie tylko najmłodszych. Zawsze w okolicach 1 czerwca do jednej z krakowskich zajezdni tramwajowych zmierzają tłumy, by zobaczyć liniowy i historyczny tabor, przejechać się przez myjnię we wnętrzu wagonu, a nawet samodzielnie poprowadzić tramwaj. Nie inaczej było w 2023 roku.

 

W sumie na terenie zajezdni Podgórze udostępnione zostało kilkanaście różnych tramwajów i autobusów, zarówno współczesnych, jak i historycznych. Wśród nich po raz pierwszy pokazano wodorowy autobus Solaris Urbino 12 hydrogen oraz pojazd techniczny Unimog, zdolny do poruszania się po drodze i torowisku tramwajowym. Nie zabrakło też historycznego radiowozów MPK oraz taksówki, obu zbudowanych na bazie Fiata 125. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też radiowozy i motocykl policyjny.

Zgromadzony tab...
Wystawa współcz...
Radiowóz współc...
Udostępnione do...
Wystawa pojazdó...
Radiowozy i mot...

Oprócz zajezdni Podgórze, wszyscy chętni mogli również zobaczyć wnętrza Stacji Obsługi i Remontów. Tutaj na atrakcje mogli przede wszystkim liczyć pasjonaci komunikacji miejskiej. Pokazano bowiem aktualnie odnawiane wagony tramwajowe. Wśród nich było wiele historycznych pojazdów. Pierwszym z prezentowanych był wóz SN1 numer 59, który od poprzedniego publicznego pokazu we wrześniu ubiegłego roku zdecydowanie zmienił swój stan na korzyść. W ciągu ostatnich miesięcy przygotowano między innymi drewnianą konstrukcję pojazdu wraz z dachem.

Odnawiany wagon...

Kilka torów dalej stał przygotowywany dla Krakowa wagon SN3, który do 2020 roku przebywał w Norymberdze i posiadał numer 144. Obecnie wóz ten ma już docelowe niebieskie barwy i wygląd nawiązujący do okresu eksploatacji w naszym mieście po II wojnie światowej. W lakierni można było natomiast zobaczyć replikę wykonywaną dla Norymbergi, tuż przed rozpoczęciem malowania w norymberskie barwy.

Wagon SN3 dla K...
Przygotowany do...

Na kolejnym torze stała eNka, która prawdopodobnie po remoncie trafi do Łodzi.

Enka odnawiana ...

Dalej można było zobaczyć przygotowywany do eksploatacji w Krakowie wóz GT8SU numer 3209. Oczekuje on w tej chwili na nowy, środkowy, niskopodłogowy człon.

Wagon GT8SU num...

Przełamanie wśród dominującego taboru tramwajowego stanowił odnawiany wóz strażacki, zbudowany na bazie samochodu ciężarowego Star 20.

Odnawiany wóz s...

Najciekawsze pojazdy stały jednak w środku hali. Były to dwa stalowe szkielety bardzo charakterystycznych wagonów ze środkowym wejściem z obniżoną podłogą i dwoma przedziałami pasażerskimi. Nie są to jednak wozy powstające na bazie doczepy P1D numer 388 z Poznania, określanej jako "dwa pokoje z kuchnią", która od kilku dekad przebywa w Krakowie i czeka na renowację, ale wagonu typu S2D, nazywanego "Dużym Szczeciniakiem". Jeden z nich to oryginał wyprodukowany w 1930 roku w fabryce Waggonfabrik Wismar. Początkowo kursował w Szczecinie, stąd jego nazwa. Do Poznania trafił w 1946 roku, gdzie był eksploatowany z numerem 423 do 1970 roku. Dzięki zaadaptowaniu na altankę ogrodową, przetrwał do czasów współczesnych. Oryginał po renowacji ma wrócić do Poznania. Replika zyska szczecińskie barwy i prawdopodobnie pozostanie w Krakowie.

Oryginał i repl...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 233 gości oraz 1 użytkownik.