/** */

Wydarzenia

Komunikacyjne wzmocnienia na Noc Muzeów i Juwenalia - 17/18.05.2024

Tradycyjnie już kolejna edycja krakowskiej Nocy Muzeów zbiegła się z Juwenaliami, czyli studenckim świętem, pełnym hucznych zabaw i koncertów. W związku z tym, ponownie w tym okresie przygotowano wzmocnienia oferty komunikacji nocnej. Najwięcej dodatkowych tramwajów i autobusów wyjechało tym razem w nocy z 17 na 18 maja, czyli z piątku na sobotę.

 

Imprezy juwenaliowe w 2024 roku rozpoczęły się we wtorek 14 maja i miały trwać do niedzieli 19 maja. Wydarzenia ponownie zaplanowano na Miasteczku Studenckim AGH, w Klubie Studenckim Żaczek oraz na Kampusie Politechniki Krakowskiej w Czyżynach. W związku z tym, przygotowano wzmocnienia komunikacyjne w wydłużonym okresie od wtorku 14 maja do niedzieli 19 maja. W tych dniach funkcjonowała linia 611, kursując razem z linią 601 z łączną częstotliwością od 30 minut do nawet 10 minut.

 

Dodatkowo, w noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę, czyli z 17 na 18 maja i 18 na 19 maja, ponownie przewidziano uruchomienie dodatkowej linii nocnej 604. Tak jak w poprzednich przypadkach, kursowała ona po trasie: Prądnik Biały - Swoszowice SKA, wzmacniając na odcinku miejskim linię 904. W te dwie noce również, do obsługi wszystkich trzech tramwajowych linii nocnych: 62, 64 i 69 skierowano najbardziej pojemne krakowskie wagony PESA 2014N.

Wagon PESA 2014...
Wagony PESA 201...
Wagon PESA 2014...
Wagon PESA 2014...
Autobus Solaris...

Na tym oczywiście nie koniec. W nocy z 17 na 18 maja w Krakowie odbywała się 20. edycja Nocy Muzeów. W ramach tego wydarzenia tradycyjnie swoje zbiory udostępniło ponad 60 instytucji kulturalnych, nie tylko z Krakowa, ale również z Wieliczki, Niepołomic, a nawet Zakopanego. Ponownie też, na ulice Krakowa wyjechały dwie dodatkowe linie, obsługiwane historycznym taborem. Warto podkreślić, że Noc Muzeów od lat jest pierwszym wydarzeniem w danym roku, gdy można wybrać się w podróż zabytkowym tramwajem lub autobusem po naszym mieście.

 

Tym razem do obsługi tramwajowej linii numer 60, kursującej z Placu Centralnego przez aleję Jana Pawła II i estakadę nad dworcem w Płaszowie na Cichy Kącik i z powrotem przez Dajwór do Nowej Huty, skierowano wagon 102Na - 210 oraz skład T4+B4 - 127+527. Ten drugi zestaw jest już stałym bywalcem Nocy Muzeów. Stodwójka wystąpiła natomiast w tym roku bez doczepy 102NaD - 155, z którą kursowała podczas poprzednich edycji Nocy Muzeów w Krakowie.

Wagon 102Na - 2...
Skład T4+B4 - 1...

Nie zabrakło też autobusowej linii numer 600, która ponownie połączyła dworzec Podgórze SKA z Muzeum Armii Krajowej. Do jej obsługi pierwotnie przeznaczono autobus Ikarus 280 numer 24575 w krakowskich biało-niebieskich barwach. Ostatecznie wyjechał jednak drugi historyczny Ikarus 280 numer 34260 w biało-czerwonym malowaniu. Nie dotrwał on jednak do końca służby. Najpierw został zastąpiony przez rezerwowego Solarisa Urbino 12 IV numer KU343. Potem natomiast z zajezdni Wola Duchacka wyjechał przegubowy Solaris Urbino 18 IV numer DR529.

Historyczny Ika...
Zastępujący his...

Wzmocnione nocne linie tramwajowe i autobusowe cieszyły się sporym zainteresowaniem pasażerów, chociaż można było odnieść wrażenie, że tegoroczna Noc Muzeów była spokojniejsza, niż poprzednie edycje. Do ciekawej sytuacji doszło natomiast w przypadku linii 611. Odjeżdżała ona zapełniona nie tylko z rejonu Miasteczka Studenckiego AGH w kierunku centrum. Po zakończeniu koncertu na Kampusie Politechniki Krakowskiej w Czyżynach, wypełnione po brzegi przegubowce tej linii podążały z Nowej Huty do centrum i dalej na Miasteczko Studenckie AGH, a więc w kierunku przeciwnym niż obserwowana sytuacja w latach ubiegłych.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 264 gości oraz 2 użytkowników.